Napoje energetyczne plus alkohol równa się ryzykowny seks

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Studenci, którzy mieszają alkohol z zawierającymi kofeinę napojami energetycznymi mają tendencje do przypadkowych, ryzykownych kontaktów seksualnych - wskazują badania przeprowadzone przez naukowców z University at Buffalo.

Jak wykazała ankieta dotycząca 648 studiujących osób w wieku od 18 do 40 lat (z czego 47,5 proc. stanowiły kobiety), studenci spożywający alkohol zmieszany z napojami energetycznymi (AmED) częściej uprawiali seks z przypadkowo poznanymi osobami, a podczas tych kontaktów byli zwykle nietrzeźwi.

Niemal co trzecia z badanych, aktywnych seksualnie osób, w ciągu poprzedzającego sondaż miesiąca spożywała AmED. Spośród ostatnio odbytych kontaktów seksualnych 45,1 proc. miało charakter przypadkowy, w 24, 8 proc. odbywały się one w stanie nietrzeźwym, a w 43,6 proc. bez prezerwatywy.

Kierująca badaniami Kathleen E. Miller uważa, ze mieszanie alkoholu z napojami energetycznymi jest istotnym elementem kultywowanej w wielu kampusach "kultury podrywu". Jak przestrzega, zawierane pod wpływem alkoholu i środków energetyzujacych przygodne znajomości mogą prowadzić do niepożądanej ciąży, chorób wenerycznych, napaści na tle seksualnym oraz depresji.

Wcześniejsze prace wiązały spożywanie napojów energetycznych także z innymi ryzykownymi zachowaniami - nadużywaniem alkoholu, jazdą po pijanemu czy bójkami. Jak tłumaczy Miller, kofeina utrudnia pijącemu alkohol właściwą ocenę własnej trzeźwości, a osoba pijąca mieszankę alkoholu z napojem energetycznym spożywa więcej alkoholu.

Jedyna pocieszająca wiadomość dotyczy używania prezerwatyw - w przypadku osób mieszających napoje energetyczne alkoholem nie było ono rzadsze niż u niepijących, a w przypadku przypadkowych kontaktów - częstsze niż przy seksie ze stałym partnerem. (PAP)

pmw/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera