Naukowcy z KUL zbadają wpływ napojów energetycznych na zdrowie psychiczne młodych dorosłych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zbadają, w jaki sposób stosowanie napojów energetyzujących i wybranych adaptogenów roślinnych wpływa na zdrowie i stan psychiczny młodych dorosłych.

Otrzymali oni na ten cel grant, który będą realizować we współpracy z zespołami z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Collegium Medicum UJ i Politechniki Lubelskiej. Kierownikiem merytorycznym projektu został prof. dr hab. n. med. Ryszard Maciejewski.

Jak poinformowało PAP Centrum Transferu Wiedzy KUL, celem badania jest wszechstronna ocena napojów energetyzujących oraz adaptogenów roślinnych (substancje mające zmniejszać skutki stresu) pod kątem ich toksyczności i wpływu na zdrowie.

Naukowcy wykonają analizę składu pierwiastkowego nie tylko „energetyków”, ale też roślin i pozyskiwanych z nich surowców o działaniu adaptogennym, psychostymulującym i nootropowym (działanie mające poprawiać funkcje poznawcze i pozytywnie wpływać na pamięć i koncentrację). Przeprowadzą również testy w kierunku oceny toksyczności tych substancji i wzajemnych interakcji między nimi.

Ważnym elementem ich prac będą badania behawioralne na zwierzętach laboratoryjnych wraz z analizą mikroskopową ich tkanek. Ponadto planują ocenić funkcjonowanie psychologiczne w kontekście sprawności poznawczej i ryzyka rozwoju psychopatologii u młodych dorosłych spożywających napoje energetyczne, również w kontekście ryzyka wystąpienia uzależnień behawioralnych.

„Zadaniem zespołów jest poszerzenie wiedzy w zakresie składu i niepożądanych działań napojów energetyzujących oraz wybranych adaptogenów roślinnych - mówi cytowany w informacji prasowej prof. dr hab. n. med. Ryszard Maciejewski, dziekan Wydziału Medycznego KUL. - Szczegółowa analiza pozwoli na ustalenie, czy komponenty napojów energetyzujących i adaptogenów roślinnych mogą oddziaływać cytotoksycznie, genotoksycznie i mutagennie na komórki, czy (…) wchodzą w interakcje pomiędzy sobą oraz w jaki sposób mogą oddziaływać na układ nerwowy, jak i cały organizm”.

„Ponadto - dodaje - chcemy uzyskać informacje dotyczące stanu psychicznego młodych dorosłych, którzy spożywają napoje energetyzujące oraz określić cechy ich aktywności neurofizjologicznej”.

Efektem projektu ma być podniesienie świadomości o wpływie popularnych „energetyków” na zdrowie ludzi. Dlatego towarzyszyć mu będzie także opracowanie materiałów dydaktycznych i informacyjnych, opartych na uzyskanych wynikach, oraz szeroko zakrojona kampania edukacyjna z wykorzystaniem nowoczesnych środków.(PAP)

Katarzyna Czechowicz

kap/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: ciężkie udary mózgu związane z trzema głównymi przyczynami, którym można zapobiec

  • Fot. materiały prasowe Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

    Wrocław/ Badania biochemiczki z UPWr nadzieją na przełom w leczeniu raka otrzewnej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera