Delfiny nieźle kalkulują

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Matematyczny trik pozwala delfinom śledzić położenie ryb, unikając zakłóceń powodowanych przez wydychane pęcherzyki powietrza - informuje pismo ”Proceedings of the Royal Society A”.

Wydmuchiwana przez delfina „sieć” z pęcherzyków powietrza utrudnia ucieczkę drobnym rybom, na przykład sardynkom. Ale pęcherzyki powietrza silniej niż sardynki odbijają ultradźwięki, co sprawia, że korzyść z puszczania bąbelków wydaje się mocno problematyczna – delfiny powinny mieć trudności z lokalizowaniem sardynek za pomocą swojego sonaru.

Jak jednak wykazał Timothy Leighton z University of Southampton, delfiny wykorzystują chytrą sztuczkę matematyczną, aby odróżnić ryby od pęcherzyków.

Podczas eksperymentu naukowcy wytwarzali w zbiorniku z wodą dźwięki przypominające sygnały delfinów. Zbiornik zawierał „ryby” – małe metalowe kulki – ukryte w obłoku powietrznych bąbelków.

Ponieważ delfiny wysyłają ultradźwiękowe „kliknięcia” o różnej amplitudzie (głośności), po każdym użytym w eksperymencie sygnale następował sygnał słabszy. Naśladując nieliniowy proces matematyczny, jaki może zachodzić w delfinim mózgu, badacze wzmacniali echa słabszych sygnałów do poziomu odpowiadającego mocniejszemu sygnałowi.

W ten sposób oba echa odbite od stalowych kulek stawały się identyczne, natomiast echa słabszych sygnałów odbitych od pęcherzyków wyraźnie silniejsze i wyróżniające się. Dzięki temu kulki odróżniały się od pęcherzyków.

Operatorzy sonarów mogliby zastosować podobną strategię poszukując min morskich w płytkich, wzburzonych wodach, gdzie typowe sonary, przystosowane do pracy w głębokiej i wolnej od pęcherzyków wodzie słabiej sobie radzą. (PAP)

pmw/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wirus małpiej ospy, Adobe Stock

    RPA/ Pierwsza ofiara śmiertelna małpiej ospy

  • Adobe Stock

    Kosmiczny obłok mógł zmienić klimat na Ziemi 2 miliony lat temu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera