
Samce rzekotki Hyla japonica nauczyły się wabić samice w taki sposób, aby sobie nawzajem nie przeszkadzać i aby samice mogły rozróżnić adoratorów. W podobny sposób można usprawnić działanie sieci bezprzewodowych - informuje serwis "EurekAlert".
Samice Hyla japonica sprawnie rozpoznają miejsce, z którego dochodzi miłosny zew samca. Gdy jednak dwa samce "nadają" blisko siebie, pojawia się dezorientacja. Dlatego samce, chcąc się odróżnić od sąsiada, samorzutnie "desynchronizują" swoje pieśni.
Naśladując żaby, Christian Blum i Hugo Fernandez z Universitat Politecnica de Catalunya (Barcelona) opracowali algorytm, który przypisuje węzłom sieci kolory. Podobnie jak w przypadku żab, chodzi o tak zwany "problem kolorowania grafu". Graf to zestaw połączonych węzłów -chodzi o to, by żadne dwa połączone ze sobą węzły nie były tego samego koloru, a jednocześnie kolorów było jak najmniej. Jak w przypadku żab, algorytm nie wymaga scentralizowanego sterowania i powinien poprawić wydajność oraz zapobiec "gubieniu" danych.
Hiszpańskie badania można zaliczyć do zajmujących się "inteligencją roju" - gałęzi nauki o sztucznej inteligencji, która jest inspirowana zachowaniami zwierzęcych społeczności - mrowisk, stad ptaków czy ławic ryb.(PAP)
pmw/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.