Małe samce rzekotki częściej oszukują

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Mniejsze samce europejskiej rzekotki drzewnej (Hyla arborea) częściej starają się oszukać samicę, sugerując, że to one tak pięknie rechocą - informuje pismo "Animal Behavior".

Rzekotka drzewna to niewielka (zwykle około 5 centymetrów) żabka żyjąca na drzewach. Zamieszkuje większą część Europy i zachodnią Azję - aż po Azerbejdżan. W zależności od otoczenia może przybrać zielone, szare, brązowe lub żółtawe ubarwienie. Charakterystyczna ciemna pręga z boku ciała odgrywa - obok rechotu -rolę w doborze płciowym. Rzekotka ma duże, wyłupiaste oczy i długie kończyny tylne. Zakończone przylgami opuszki palców ułatwiają wspinaczkę po drzewach. Żywi się głównie owadami i pająkami.

Badacze ustalili, że samica odnajduje partnera, kierując się wydawaniem przez niego charakterystycznym głosem. Rechot samca przypomina wysoki, ciągły turkot i jest bardzo donośny - najgłośniejszy wśród polskich płazów. Można go usłyszeć nawet z odległości 1 kilometra. Im częstszy zew oraz im większa jego amplituda, tym bardziej podoba się samicom.

W przypadku rzekotek silny samiec wzywa samicę możliwe głośno i często rechocząc, podczas gdy jego sprytny rywal usadawia się w pobliżu, licząc, że przyciągnięta serenadą samica trafi właśnie na niego.

Chcąc się dowiedzieć, czy do takiej taktyki może popchnąć samce głód, naukowcy wypłukali im żołądki, a następnie niektórym podali pokarm, podczas gdy innym - nie. Jak się jednak okazało, głód nie powodował zwykle zmiany taktyki na pasożytniczą, natomiast częściej stosowały ją mniejsze samce.

Naukowcy z francuskiego uniwersytetu w Lionie badali reakcje 100 samców rzekotki - zarówno większych, jak i mniejszych - na chór konkurentów. Żaby umieszczono w sztucznym stawie, a rechotanie dochodziło z głośników (z jednego płynął głos atrakcyjnego samca, z innego - nieatrakcyjnego). Jak się okazało, mniejsze osobniki nie próbowały "przekrzyczeć" rywali, ale czaiły się w pobliżu źródła szczególnie atrakcyjnego dźwięku.

Naukowcy nazywają takie zachowanie "taktyką pasożytniczą" - w przeciwieństwie do "taktyki klasycznej, zwanej też „burżuazyjną". "Taktyka burżuazyjna" opiera się na inwestowaniu ogromnej energii w rywalizację o możliwość reprodukcji, podczas gdy "pasożytnicza" wykorzystuje energię inwestowaną przez rywala. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera