Monika Koperska rozpoczyna zmagania w międzynarodowym finale FameLab

Foto: Matthew Cole - Fotolia
Foto: Matthew Cole - Fotolia

Monika Koperska, zwyciężczyni polskiej edycji konkursu FameLab na naukowego idola rozpoczyna zmagania w międzynarodowym finale. Jej pierwszy półfinałowy występ na brytyjskim Cheltenham Science Festival odbędzie się w środę 13 czerwca.

By dostać się do finałowej dziesiątki Koperska, będzie musiała pokonać kandydatów dziewiętnastu innych krajów: Bułgarii, Chorwacji, Niemiec, Włoch, Litwy, Portugalii, Serbii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Czech, Cypru, Egiptu, Grecji, Hong-Kongu, Izraela, Rumunii, Południowej Afryki i Wielkiej Brytanii.

FameLab przypomina znane na całym świecie konkursy talentów. Jednak zamiast piosenkarzy-amatorów, tancerzy czy ekwilibrystów w szranki stają fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Uczeni biorący udział w konkursie mają trzy minuty, żeby w sposób zrozumiały opowiedzieć o ważnych zagadnieniach badawczych, którymi się zajmują.

Laureatka polskiej edycji jest doktorantką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na co dzień zajmuje się chemią konserwacyjną. W swoim zwycięskim wystąpieniu przekonywała, że papier jest najlepszą formą przechowywania danych.

"Często myślimy o tym, jak kumulować jak najwięcej wiedzy, w jak najmniejszej objętości. Rzadko zastanawiamy się nad tym, jak trwała będzie ta kumulacja. Myślę, że jest to problem, któremu należy się chwila refleksji. Papier jest najbardziej trwałym nośnikiem informacji jaki znamy" – wyjaśniała PAP laureatka konkursu.

Konkurs FameLab został wymyślony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLab odbywają się w 14 krajach w Europie, Azji i Afryce.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.06.2024 PAP/Art Service

    Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedziło ponad 102 tys. gości; w planach planetarium

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera