Nauka w pobliżu sopockiego molo

PAP © 2012
PAP © 2012

M.in. o zajęcia starożytnych sopocian, o małych i dużych zwierzętach Zatoki Gdańskiej, o chemicznych badaniach morza będzie można się dowiedzieć 26 maja w czasie Sopockiego Pikniku Naukowego.

M.in. o zajęcia starożytnych sopocian, o małych i dużych zwierzętach Zatoki Gdańskiej, o chemicznych badaniach morza będzie można się dowiedzieć 26 maja w czasie Sopockiego Pikniku Naukowego.

Piknik odbywa się w ramach X Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Będzie miał miejsce w pobliżu sopockiego molo. Podczas imprezy prezentować się będą sopockie instytucje naukowe. Muzeum Sopotu przedstawi wystawę „Sport w Sopocie” a Grodzisko Sopot zorganizuje warsztaty i pokaże zajęcia starożytnych sopocian. Instytut Budownictwa Wodnego zaprezentuje problemy ekologii w systemach wodnych i problemy energetyki, zaś Stacja Ornitologiczna z Gdańska przedstawi ptaki Bałtyku. Na stoisku Oceanarium będzie można podziwiać zwierzęta Zatoki Gdańskiej (nie tylko ryby, ale i małże, krewetki, lasonogi).

Poza tym na 10 stoiskach Instytutu Oceanologii zobaczymy realizację programu SatBałtyk, który ma umożliwić satelitarną kontrolę ekologii Bałtyku, poznamy problemy badań arktycznych i zagadnienia oddziaływania morza i atmosfery, a także wirtualny model Bałtyku.

Uczestnicy pikniku będą mogli zapoznać się z zainstalowaną na molo automatyczną stacją pomiarową. Stacja ta pozwala na ocenę eutrofizacji morza - a więc jego zasobności w substancje, którymi odżywiają się organizmy. Na stoiskach prezentowane będą możliwości chemicznych badań morza, a także badania genetyki i fizjologii zwierząt morskich. Młodzi paleontolodzy poprowadzą poszukiwania skamielin na sopockiej plaży, a odwiedzający będą mogli wziąć udział w badaniach ankietowych na temat wiedzy o morzu i plaży.

Z kolei Centrum Techniki Morskiej pokaże budowę inteligentnych układów detekcji odległości i koloru przy pomocy zestawów Lego Mindstorms. Osobnym wydarzeniem będzie prezentacja przez podróżnika Romualda Koperskiego zbudowanego właśnie kajaku oceanicznego, którym zamierza on w przyszłym roku przepłynąć Ocean Spokojny. Globtroter chce wystartować z Władywostoku, a skończyć w San Francisco, po drodze prowadząc badania medyczne i ekologiczne.

Impreza będzie się odbywać na sopockim Placu Zdrojowym od g. 10 do 17.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera