
Centrum innowacji utworzone przez firmy z sektora wysokich technologii, centrum inkubacji biznesu dedykowane branży IT oraz centrum komputerowe pomieści Technopark Pomerania, który powstaje w Szczecinie. W inwestycji wartej ok. 100 mln zł swoje siedziby ma znaleźć ok. 80 firm. Technoparkiem Pomerania zarządza Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny - instytucja otoczenia biznesu, która od lat wspiera szczecińskich przedsiębiorców.
Centrum innowacji utworzone przez firmy z sektora wysokich technologii, centrum inkubacji biznesu dedykowane branży IT oraz centrum komputerowe pomieści Technopark Pomerania, który powstaje w Szczecinie. W inwestycji wartej ok. 100 mln zł swoje siedziby ma znaleźć ok. 80 firm. Technoparkiem Pomerania zarządza Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny - instytucja otoczenia biznesu, która od lat wspiera szczecińskich przedsiębiorców.
Jak przypomina Monika Krupowicz - rzecznik Inicjatywy Skuteczne Otoczenie Innowacyjnego Biznesu (BIOS) przedstawiciele władz Szczecina podpisali umowę na budowę Technoparku Pomerania w czerwcu 2011 r. Celem inwestycji jest utworzenie warunków do współdziałania przedsiębiorstw i organizacji zainteresowanych inwestowaniem w innowacyjne produkty i usługi, a w dalszej perspektywie aktywizacja ekonomiczna regionu oraz wzrost liczby firm z sektora nowoczesnych technologii. Termin zakończenia inwestycji przewidziany został na koniec I kwartału 2013 roku.
We wrześniu 2010 r. oddano do użytku pierwszy obiekt - Inkubator, działa w nim już 20 przedsiębiorstw. Kilkadziesiąt kolejnych firm technologicznych ma szansę już wkrótce rozpocząć działalność w nowym kompleksie budowanych w Szczecinie obiektów. Infrastruktura ma zwiększyć możliwości i skalę działania Technoparku Pomerania.
Pod koniec 2013 roku przedsiębiorcy otrzymają 11 tys. metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej i infrastruktury technicznej, która wraz z kompleksowym programem wsparcia pozwoli na dalszy rozwój innowacyjnych firm. Rozpoczęto już budowę pierwszych kondygnacji dwóch budynków, natomiast trzeci jest na etapie fundamentów.
Jak podkreśla rzecznik BIOS, trzy nowe budynki Technoparku Pomerania to nowa przestrzeń i nowe możliwości rozwoju i wsparcia działalności przede wszystkim biznesu ICT i nowych technologii w regionie.
Technopark Pomerania to inwestycja Miasta Szczecin ukierunkowana na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw, które mają istotne znaczenie dla rozwoju regionu. Łączna wartość inwestycji wynosi prawie 100 mln złotych. Budowa Technoparku została dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Inwestycja ta wspomoże nie tylko lokalnych innowacyjnych przedsiębiorców, ale zwiększy również atrakcyjność Szczecina dla zagranicznych firm, które swoją działalność chętnie lokują w parkach naukowo-technologicznych ze względu na ich określoną organizację, standard techniczny oraz klimat, sprzyjający kooperacji z innymi podmiotami.
W dwóch budynkach powstaną nowoczesne biura przygotowane na przyjęcie zarówno start-upów, jak i prężnie działających przedsiębiorstw z branży ICT. Oferta zostanie dostosowana do indywidualnych potrzeb lokatorów oraz zapewniona będzie duża elastyczność w aranżacji biur i zróżnicowanie ich wielkości – od typowych biur po otwartą przestrzeń biurową. Ofertę uzupełnia atrakcyjna baza konferencyjno-szkoleniowa, przestrzenie wystawiennicze oraz zaplecze socjalne. Całość zostanie zrealizowana w najwyższym standardzie technicznym. Obiekty charakteryzuje duża liczba przestrzeni wspólnych, przeszklone lobby oraz restauracja na tarasie pomiędzy dwoma budynkami.
Trzeci budynek zostanie przeznaczony na centrum informatyczne, z największą w regionie serwerownią. Która umożliwi świadczenie nowych, zaawansowanych usług przez firmy IT. Centrum danych przeznaczone będzie dla obsługi firm własnych Technoparku i zrzeszonych w Klastrze ICT, a także jako oferta usług skierowanych do podmiotów gospodarczych oraz administracji publicznej. Usługi data center obejmą m.in. hosting i hoteling serwerów, prowadzenie portali informacyjnych, wydzielanie powierzchni na potrzeby serwerowni tematycznych, masowego przetwarzania danych, wirtualizacji infrastruktury informatycznej i archiwizacji zasobów informacyjnych.
Dalszy rozwój Technoparku (2013-2020) przewiduje zagospodarowanie całego terenu inwestycyjnego na kompleksowe centrum biznesowo-technologiczne, w tym m.in. ośrodek kształcenia ustawicznego, specjalizujący się w nowych trendach i technologiach w edukacji, także centra badawczo-rozwojowe, głównie w obszarze społeczeństwa informacyjnego i nowoczesnej administracji - których specyfika wymaga funkcjonowania w kreatywnym otoczeniu.
Wraz z rozbudową infrastruktury i oferowaną firmom nowoczesną przestrzenią Technopark realizuje szeroką działalność na rzecz rozwoju innowacyjnego miasta i regionu. Są to prowadzone programy wsparcia dla firm, budowanie sieci powiązań i konsolidacji branżowej, wspólne projekty, ułatwianie dostępu do europejskich i krajowych funduszy pomocowych oraz kapitałowych, działania na rzecz wspomagania współpracy nauki i biznesu, transferu technologii czy projektów B+R. Ostatnim sukcesem takich działań jest współpraca Technoparku Pomerania z naukowcami z Akademii Morskiej. Dzięki wsparciu prawnemu z zakresu własności intelektualnej zespół naukowców będzie mógł skomercjalizować swoje wyniki badań i wdrożyć do gospodarki nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku morskim. Wypracowane rozwiązanie prawne umowy licencyjnej daje naukowcom możliwość skomercjalizowania wyników ich pracy naukowej, poprzez powołanie spółki oraz włączenie zewnętrznego inwestora w dalszy rozwój produktu.
Poza tym w ramach usług Technopark oferuje szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe kadry informatycznej i menedżerskiej firm, a także organizuje wydarzenia branżowe i promocyjne branży IT oraz w szerokiej tematyce związanej z informatyzacją instytucji publicznych.
W Polsce działa obecnie ponad 190 różnego rodzaju instytucji takich jak parki naukowo technologiczne, inkubatory czy centra transferu technologii. „Doświadczenia światowe wskazują, że efektywne wspieranie innowacyjnej przedsiębiorczości oraz procesów transferu technologii i komercjalizacji wiedzy wymagają profesjonalnego zaplecza instytucjonalnego, które składa się z różnego rodzaju ośrodków innowacji i przedsiębiorczości” – tłumaczy Monika Krupowicz wskazując na ważną rolę technoparków w rozwoju innowacyjnej gospodarki.
W Szczecinie obok Szczecińskiego Parku Naukowo Technologicznego, który zarządza Technoparkiem Pomerania działają również m.in. Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Szczecińskie Centrum Przedsiębiorczości, Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Szczecińskim i Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Technopark Pomerania ma być kluczowym dla Szczecina, działającym w sieci innych organizacji, otwartym na współdziałanie ośrodkiem wspierającym rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw.
PAP – Nauka w Polsce
kol/ ula/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.