Uczelnie i instytucje

Order Zasługi RFN dla nestora szczecińskiej germanistyki Karola Koczego

Nestor szczecińskiej germanistyki - dr Karol Koczy 26 kwietnia zostanie wyróżniony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Jak poinformowali w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele Uniwersytetu Szczecińskiego, jest to jedyny order nadawany przez władze federalne Niemiec.

Wśród odznaczonych Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (znanym też jako Związkowy Krzyż Zasługi) znajdują się takie m.in. osobistości jak: Elżbieta II, George H. W. Bush, Benedykt XVI, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Umberto Eco, czy Steven Spielberg.

Dr Karol Koczy tworzył od podstaw germanistykę w Szczecinie. Badacz był pierwszym kierownikiem Zakładu Filologii Germańskiej, który powołany został w 1983 roku w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Szczecinie, tworząc zręby kierunku uniwersyteckiego, powołanego dwa lata później wraz z powstaniem Uniwersytetu Szczecińskiego.

Koczy był przez kilka lat dyrektorem Katedry Filologii Germańskiej, a następnie Instytutu Germanistyki US, który dziś kształci nauczycieli języka niemieckiego, tłumaczy, znawców i badaczy kultury niemieckiej, ludzi zajmujących się kształtowaniem pozytywnych stosunków polsko-niemieckich.

\"Karol Koczy znalazł się wśród tych, którzy nie szczędzili czasu, sił i autorytetu dla jej powołania, choć wówczas idea ta miała wielu politycznych przeciwników, podobnie jak później w Szczecinie. Długo bowiem nie można było przekonać ówczesnych decydentów, że germanistyka to nie +germanizacja+, lecz jeden z najważniejszych kluczy na drogach pokojowego poznawania się obu narodów, polskiego i niemieckiego\" - zaznaczyli przedtawiciele US w przesłanym PAP komunikacie.

Jak informuje US, dzięki dr. Koczemu wielu młodych ludzi poznawało język niemiecki i kulturę niemiecką, a także trudne sprawy polsko-niemieckich kontaktów. Dr Koczy pracując w Szczecinie zapraszał na uczelnię wybitnych przedstawicieli niemieckiej nauki i kultury, jeździł też ze studentami na spotkania do Niemiec. Opiekował się magistrantami i doktorantami, dzięki czemu powstawały nowatorskie opracowania, nierzadko pierwsze w Polsce po 1945 roku, na przykład niemieckiej literatury Szczecina i Pomorza.

Za działalność pedagogiczną i organizacyjną dr Koczy został uhonorowany m.in.: Krzyżem Kawalerskim OOP (1989), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1991) oraz odznaką Zasłużony Popularyzator Wiedzy TWP (1989).

Uroczystość odbędzie się 26 kwietnia w Sali Senatu w budynku Rektoratu US przy ul. Papieża Jana Pawła II 22a, o godzinie 9.30.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera