Intrygująca pozostałość po supernowej

Internetowy serwis Astronomy Picture of the Day, prowadzony przez NASA, zaprezentował w czwartek intrygujące zdjęcie obiektu astronomicznego. Sfotografowana pozostałość po supernowej poza pięknym wyglądem stanowi też zagadkę dla astronomów. 


Widok zaprezentowany na zdjęciu wyszukanym przez serwis Astronomy Picture of the Day przypomina magiczny portal z filmów fantasy lub z gier komputerowych, albo „gwiezdne wrota” z filmów science-fiction. Można go też porównać do bańki mydlanej.

W rzeczywistości jest to zdjęcie obiektu astronomicznego – przedstawia pozostałość po supernowej SNR 0509-67.5. Obraz powstał ze złożenia danych z kilku teleskopów. Kolor czerwony reprezentuje zakres widzialny sfotografowany przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, sztuczny kolor zielony ukazuje natomiast dane w zakresie rentgenowskim z Chandra X-Ray Observatory.

Astronomów intryguje brak widocznej gwiazdy w centrum pozostałości po supernowej. Według najpowszechniej przyjmowanej teorii supernowe typu Ia wybuchają w układach podwójnych gwiazd składających się z białego karła i towarzyszącej mu gwiazdy (zwykle czerwonego olbrzyma). Biały karzeł pobiera materię od swojej towarzyszki, aż jego masa przekroczy krytyczną wielkość, zwaną granicą Chandrasekhara (około 1,4 masy Słońca), co skutkuje eksplozją jako supernowa.

Astronomy Picture of the Day (APOD) jest witryną prowadzoną przez NASA, na której prezentowane są najciekawsze zdjęcia kosmosu – codziennie jedno. Serwis APOD rozpoczął działanie w 1995 roku i ma wersje w różnych językach, w tym po polsku. Główna strona Astronomy Picture of the Day ma adres: http://apod.nasa.gov, a jej polska wersja: http://apod.oa.uj.edu.pl/

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera