Skaczący karaluch

Skaczący karaluch zawita wkrótce do atlasów zoologii. Nowy gatunek karalucha odkryto w Afryce Południowej – informują naukowcy na łamach &quot;Royal Society Biology Letters&quot;. <br />

Karaluchy dzielą się na ponad 4 tys. gatunków. Jakby tego było mało, niedawno odkryto jeszcze jeden gatunek, który ma szczególną umiejętność – potrafi skakać.

Okazuje się, że skaczący karaluch jest jednym z najlepszych skoczków wśród owadów. Gatunek odkryto w okolicach Kapsztadu w RPA. Nadano mu naukową nazwę Saltoblattella montistabularis - ma długość poniżej centymetra.

Jego skoki zarejestrowano za pomocą szybkiej kamery, pracującej z prędkością 2 tys. klatek na sekundę. Okazało się, że karaluch skacze za pomocą gwałtownego ruchu tylnych nóg. Przed skokiem mięśnie nóg długo się kurczą, kumulując energię potrzebną do skoku, która nagle zostaje uwolniona jak w katapulcie.

Siła odbicia jest tak duża, że owad potrafi skoczyć na odległość równą 50 długościom swojego ciała. Dla porównania, człowiek potrafi w przybliżeniu skoczyć na dwie długości ciała.

Na szczęście gatunek zamieszkuje łąki, nie zaś kuchnie i łazienki, dzieląc swój habitat z pasikonikami.

PAP - Nauka w Polsce

krx/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.09.2024  EPA/PEDRO SARMENTO COSTA

    Naukowcy: ryzyko pożarów lasów w Europie podwoi się do 2100 roku

  • Fot. Adobe Stock

    Śluz zalegający w płucach przyspiesza ich uszkodzenie przez POChP

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera