Historia i kultura

Klasztor w Jędrzejowie otworzy muzeum cysterskie

<p> <strong>W podziemiach opactwa w Jędrzejowie (Świętokrzyskie) trwają prace remontowe, dzięki którym za rok otwarte ma być tam muzeum cysterskie.</strong> Znajdą się w nim m.in. eksponaty z lokalnych wykopalisk archeologicznych – zapowiada przeor klasztoru o. Bernard Kurbiel.</p>

Muzeum zostanie urządzone w czterech piwnicach, których przebudowane w XVIII wieku mury zachowały fragmenty ścian romańskich z XIII stulecia. Do 2001 roku w tych pomieszczeniach była kotłownia. Obecnie są tam remontowane sklepienia oraz posadzki i buduje się schody wejściowe. Koszty tych prac sfinansowało kwotą 100 tys. zł miasto – poinformował PAP przełożony jędrzejowskich cystersów.

Według niego, w muzealnych gablotach znajdą się nieeksponowane dotychczas interesujące znaleziska archeologiczne, zgromadzone w trakcie badań archeologicznych na terenie dawnego archiopactwa, zabytkowe szaty i paramenty liturgiczne, a także materiały obrazujące historię całego zakonu cystersów. Planuje się również multimedialne ekspozycje audiowizualne oraz bufet.

Podziemne sale muzealne będą przedłużeniem trasy turystycznej, prowadzącej przez 800-letni kościół; po jego zwiedzeniu turyści przejdą do odsłoniętej przed 11 laty romańskiej wieży, a następnie zejdą na dół i po obejrzeniu muzealiów wyjdą na parking przed klasztorem.

Jest szansa, że samorząd Jędrzejowa dofinansuje także prace wykończeniowe w piwnicach - zwłaszcza wykonanie instalacji elektrycznej oraz nagłośnienia – i można będzie otworzyć muzeum pod koniec przyszłego roku – ocenia przeor klasztoru.

Opactwo jędrzejowskie powstało około 1140 roku, jako filia burgundzkiego klasztoru Morimond. Jest sanktuarium bł. mistrza Wincentego Kadłubka (1160-1223) - słynnego kronikarza, który zrezygnował z biskupstwa krakowskiego, został cystersem w Jędrzejowie, tam zmarł i został pochowany. W 1764 roku papież Klemens XIII beatyfikował go.

Cysterscy mnisi założyli w 1152 roku w Jędrzejowie najstarszy w Polsce szpital przyklasztorny. W zabytkowym kościele zachowały się unikatowe, 42-głosowe organy, na których chętnie koncertują wirtuozi gry organowej.

Cystersi zostali sprowadzeni do Polski z Francji w ramach ruchu odnowy życia monastycznego. Zakon szerzył ascezę i krzewił wysoką kulturę rolną stosowaną w Europie zachodniej. Cysterska dewiza brzmi: ora et labora, czyli módl się i pracuj.

PAP - Nauka w Polsce

mch/ ls/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera