
<strong>Spektaklem ukazującym Święto Przodków, czyli tzw. Dziadów, który odbędzie się w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu </strong>(woj. wielkopolskie) 5 listopada placówka zakończy tegoroczny sezon imprez plenerowych.
Dziady to wywodzący się z czasów przedchrześcijańskich ludowy zwyczaj praktykowany wśród Słowian i Bałtów. Mianem Dziadów określano duchy zmarłych przodków. Poświęcone im obrzędy odprawiano w miejscach uznanych za magiczne. Często bywało to miejscowe uroczysko, na którym według tradycji w dawnych czasach znajdowało się miejsce cmentarne.
Dziady obchodzono dwa razy w roku - wiosną i jesienią. W czasie obrzędu, któremu przewodził guślarz, przywoływano duchy zmarłych, palono dla ich ogrzania ognie oraz składano pokarmy. Zasadniczym celem przeprowadzenia tego obrzędu było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych i pozyskanie ich przychylności, a także zapewnienia im spokoju w zaświatach.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 61 285-92-22 lub pisząc na adres e-mail: promocja@giecz.pl. Kartę wstępu będzie stanowił bilet rodzinny w cenie 12 zł.
Wcześniej w Gieczu, w ramach cyklu "Niedziela w Muzeum", odbyło się wiele innych imprez, m.in.: "Postrzyżyny słowiańskie", "Gdzie jest kwiat paproci", "Tajemnice, które skrywa ziemia", "Posadził dziadek rzepkę, czyli wojna światów", Skarbnica bajek", "Święto plonów" oraz "Kupcy, rabusie i wojowie".
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.