
<strong>Świątynie poświęcone perskiemu bóstwu budowano w taki sposób, aby światło słoneczne rozświetlało ich wnętrze w odpowiednie dni w roku</strong> - potwierdził zespół polskich naukowców po zbadaniu mitreum w Hawarte w Syrii.
Naukowcy badający mitrea podejrzewali, że wznoszono je w taki sposób, aby Słońce w odpowiednie dni w roku rozświetlało boski wizerunek. Jednak ze względu na zły stan zachowania niemal wszystkich znanych przybytków Mitry dotychczas nikomu nie udało się odkryć i wyjaśnić tajników funkcjonowania tego typu instalacji w praktyce.
Dr Krzysztof Jakubiak i Wiesław Małkowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego dokonali precyzyjnych pomiarów astronomicznych groty w Hawarte.
"Udało się nam ustalić, że promienie słonecznie prawdopodobnie oświetlały niszę, w której w starożytności stał posąg Mitry w dniu 25 grudnia, czyli kilka dni po przesileniu zimowym, kiedy dzień widocznie zaczynał się wydłużać. Według tradycji perskiej, w ten dzień następowało symboliczne odrodzenie boga" - wyjaśnia dr Jakubiak.
Natomiast w okolicy zrównania dnia z nocą - dwukrotnie w ciągu roku, około 20 marca i 21 września, promienie słoneczne padały na wschodnią ścianę głównego pomieszczenia świątyni, tuż pod malowidła ukazujące rodzącego się boga Mitrę. To wydarzenie zbiega się z obchodzonym do dziś irańskim świętem Mehragan i najważniejszym corocznym wydarzeniem dla starożytnych wyznawców Mitry.
Naukowcy przypuszczają, że inne ważne wydarzenia w kalendarzu wyznawców dawnego kultu mogły być znaczone w grocie w podobny sposób - wpadającymi promieniami słonecznymi rozświetlającymi odpowiedni fragment fresków. Jednak na skutek przebudowy świętego przybytku instalacje, przez które promienie wpadały do ciemnych wnętrz pogańskiej świątyni, zostały bezpowrotnie uszkodzone.
O najnowszym odkryciu Polaków można przeczytać w artykule "A Ray of light for Mithras", autorstwa Michała Gawlikowskiego, Krzysztofa Jakubiaka, Wiesława Małkowskiego i Arkadiusza Sołtysiaka opublikowanym w XIV tomie "Monografie di Mesopotamia".
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.