Płód czerpie serotoninę z łożyska

Podczas rozwoju płodowego głównym źródłem ważnego neuroprzekaźnika serotoniny (nazywanej w skrócie 5-HT) jest łożysko - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". 



Dotychczas panowało przekonanie, że poziom serotoniny jaki zapewnia organizm mamy rozwijającemu się w jej macicy dziecku wpływa na rozwój układu nerwowego malucha. Niemniej jednak brakuje danych mogących jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć te hipotezę.

Pat Levitt wraz z kolegami z University of Southern California wykazał, że źródłem serotoniny gromadzącej się w mózgu podczas rozwoju płodowego nie jest bezpośrednio organizm mamy. Naukowcy zaobserwowali, że serotonina powstaje głównie w łożysku z prekursorów tryptofanu pochodzących z organizmu ciężarnej zarówno u myszy jak i u ludzi.

Autorzy pracy podkreślają, że w rozwoju układu nerwowego płodu bardzo istotne są złożone interakcje pomiędzy mamą, łożyskiem i płodem. KDO

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Antykoncepcja jednoskładnikowa może zwiększać ryzyko ataków astmy

  • Adobe Stock

    Ruch dłoni może pomóc w szybszej diagnozie autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera