Większe hieny mają więcej potomstwa

W przypadku hien cętkowanych liczba wydanego na świat potomstwa zależy od rozmiarów samicy - informują amerykańscy naukowcy, których wnioski opublikowane zostały w piśmie &quot;Proceedings of the Royal Society&quot;. <br />


Rozmiar ma ogromne znacznie dla egzystencji wielu gatunków. Zależy od niego to, czy zdobędą pożywienie, czy same staną się czyimś pożywieniem, wpływa na szybkość i zwinność oraz atrakcyjność dla potencjalnych partnerów. Jednak pomiar wzrostu i masy ciała może mieć mniejsze znaczenie dla przetrwania niż bardziej precyzyjne cechy, takie jak na przykład długość kończyn - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Michigan.

W celu zidentyfikowania najistotniejszych cech badacze przeanalizowali dane zebrane w grupie samic hien cętkowanych w Kenii. Dotyczyły one m.in. długości ciała, rozmiaru czaszki i długości kończyn. Stwierdzili wówczas, że choć całkowity rozmiar zwierząt nie miał wpływu na liczbę potomstwa, takie cechy jak dłuższe kończyny tylnie czy długość ciała przekładały się na lepsze wyniki reprodukcyjne i długość życia samicy.

Jak zauważają naukowcy, hieny cętkowane są szczególnie interesującym przedmiotem badań, gdyż ich samice są większe od samców, co wśród ssaków jest bardzo rzadkie. Swoje obserwacje rozpoczęli już ponad 20 lat temu (hiena na wolności żyje przynajmniej 19 lat), aby móc policzyć całkowitą liczbę wydanego na świat potomstwa i porównać długość życia samic. KOC

PAP - Nauka w Polsce

 tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera