W USA proces o zwrot egipskiego artefaktu sprzed 3200 lat

Władze federalne USA na drodze sądowej domagają się od Muzeum Sztuki w St. Louis wydania starożytnego egipskiego artefaktu, który został skradziony w Egipcie około 40 lat temu i zakupiony przez muzeum w 1998 r. - informuje agencja Reuters. 



Muzeum Sztuki w St. Louis w stanie Missouri w 1998 r. dokonało - za kwotę 500 tysięcy dolarów - zakupu egipskiej maski grobowej sprzed 3200 lat, należącej do Ka-Nefer-Nefer, egipskiej arystokratki żyjącej w czasach XIX Dynastii (ok. 1292-1186 r. p.n.e.).

Szczątki Ka-Nefer-Nefer zostały odkryte w 1952 r. w grobowcu położonym w kompleksie grobowym koło schodkowej piramidy Dżesera, faraona z okresu III Dynastii (ok. 2700-2629 r. p.n.e.), zbudowanej w Sakkarze w ok. 2650 r. p.n.e.

Egipska Rada Najwyższa ds. Starożytności Egiptu pod kierunkiem dra Zahi Hawassa w 2006 r. rozpoczęła starania o zwrot artefaktu do Egiptu, gdyż maska grobowa Ka-Nefer-Nefer została skradziona z magazynu starożytnych przedmiotów w Egipcie w okresie 1966-1973 r.

Muzeum Sztuki w St. Louis, do którego skierowany został wówczas egipski wniosek w tej sprawie, odmówiło zwrotu maski twierdząc, że brak jest przekonujących dowodów kradzieży, a artefakt został kupiony od firmy handlującej dziełami sztuki.

W ubiegłym tygodniu władze federalne USA formalnie skierowały do amerykańskiego sądu pozew przeciwko muzeum w tej sprawie, wnioskując o nałożenie przez sąd na muzeum zakazu sprzedaży spornego artefaktu w okresie trwania procesu. JOT

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera