Historia i kultura

Scytowie, Sarmaci, Goci i Hunowie przyjeżdżają do Hrubieszowa

Tytułowy zabytek wystawy, czyli srebrna sarmacka falera z I-II w. n.e. znaleziona w Majkopie (Rosja)
Tytułowy zabytek wystawy, czyli srebrna sarmacka falera z I-II w. n.e. znaleziona w Majkopie (Rosja)

<strong>W muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie trwają przygotowania do wystawy &quot;Srebrny koń - archeologiczne skarby między Morzem Czarnym a Kaukazem&quot;</strong>. Będzie to próba prezentacji dorobku polskich i niemieckich badań prowadzonych w XIX i na początku XX wieku na obszarach południowej Rosji i dzisiejszej Ukrainy. Wystawę oglądać będzie można od 29 kwietnia do 25 września. <em><strong>Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.</strong></em>

Na wystawie będą prezentowane dzieje kaukaskich kultur z epoki brązu i wczesnego żelaza, z reliktami po koczowniczych ludach stepowych - Scytach i Sarmatach. Ukazane będzie też życie wschodniogermańskich Gotów osiadłych nad Morzem Czarnym.

Wśród prezentowanych eksponatów - jak zapowiadają przedstawiciele hrubieszowskiego muzeum - znajdą się zabytki z czasów od 1300 p.n.e do 600 r. n.e. Będą to m.in. cenne i efektowne egzemplarze broni z epoki brązu, biżuteria z brązu, srebra i złota; wytwory antyczne ze szkła i z kamieni szlachetnych; rzeźby starożytne w brązie, antyczne amfory na wino, rytualne kotły do mieszania krwi z kobylim mlekiem, starożytne lustra, rekonstrukcje kurhanów, strojów sprzed 2700 lat, pancerz, hełmy z brązu oraz wiele innych nigdy dotąd niepokazywanych w Polsce. Zwiedzający zobaczą też prastarą inskrypcję urartyjską na paradnym hełmie bojowym z późnej epoki brązu.

Wystawa ma być również opowieścią o wybitnych badaczach, podróżnikach i kolekcjonerach starożytności z XIX i XX wieku. Wśród prezentowanych postaci pojawi się sylwetka Rudolfa Virchowa zapalonego antropologa, etnologa i archeologa, zainteresowanego kulturą łużycką i słowiańską, barona Johannesa von Diergardta - miłośnika starożytności, który rodzinny majątek na bezcenne kolekcje zabytków, czy Polaka Gotfryda Ossowskiego, który zasłynął odkryciami w jednym z kurhanów arystokracji scytyjskiej w miejscowości Ryżanówka.

Wystawa jest realizowana przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie oraz berlińskie Museum fur Vor- und Fruhgeschichte. Partnerami przedsięwzięcia, od których wypożyczone zostaną dodatkowe eksponaty (prócz muzeum w Berlinie) są: Roemisch-Germanisches Museum w Kolonii, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Muzeum Archeologiczne w Krakowie oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Do tej pory ekspozycja gościła w Centrum Kultury Dolnej Saksonii w Bevern, a następnie trafiła do prestiżowego Pergamonmuseum na berlińskiej Wyspie Muzeów, skąd przyjedzie do Polski.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera