<strong>O pierwiastku copernicium opowie jeden z jego odkrywców - prof. Sigurd Hofmann </strong>24 lutego w Toruniu. Spotkanie w Instytucie Fizyki UMK odbędzie się w ramach uroczystego XXIV Wykładu im. Aleksandra Jabłońskiego, twórcy toruńskiej szkoły fizyki.
Nazwa pierwiastka pochodzi od nazwiska Mikołaja Kopernika, najsłynniejszego polskiego astronoma. Nadano ją oficjalnie 19 lutego 2010 roku, w rocznicę urodzin astronoma.
Copernicium ma liczbę atomową 112 i oznaczenie Cn. W eksperymencie powstał w wyniku bombardowania jąder ołowiu 208 jądrami cynku 70 w akceleratorze ciężkich jonów.
Pierwiastek copernicium należy do najcięższych pierwiastków w całym okładzie okresowym, jest aż 277 razy cięższy od wodoru. Nie występuje naturalnie w przyrodzie, gdyż jego czas rozpadu to około jedna sekunda. W późniejszych eksperymentach udało się wytworzyć inne izotopy copernicium, które są nieco bardziej trwałe.
Wykład Sigurda Hofmanna - "The element Copernicium - Why it exists and how it was made", czyli "Pierwiastek copernicium - dlaczego istnieje i jak został odkryty" - rozpocznie się o godz. 17.15 w Instytucie Fizyki UMK (ul. Grudziądzka 5).
PAP - Nauka w Polsce
cza/ agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.