<strong>3-letni dostęp do wersji online czasopism "Nature" i "Science" uzyskały wszystkie polskie instytucje naukowo-badawcze.</strong> Ogólnokrajowa licencja finansowana jest w całości przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Licencja dla wersji online tygodnika "Science" umożliwia dostęp do wydań od 1997 roku do bieżącego, a na "Nature" - do rocznika bieżącego i 4 roczników archiwalnych.
Licencje na "Nature" i "Science", choć oparte na nieco innych zasadach, obowiązywały też w latach poprzednich. Jak wynika ze statystyk umieszczonych na stronie WBN, z publikacji "Nature" korzystali w 2009 r. polscy naukowcy niemal 96 tys. razy, a z publikacji "Science" - 46 tys. razy.
Uzyskanie dostępu do publikacji naukowych jest częścią programu "Wirtualna Biblioteka Nauki", koordynowanego przez ICM. Celem tego programu jest zapewnienie społeczności naukowej w Polsce dostępu do podstawowych baz danych oraz wydawnictw elektronicznych związanych z nauką. Program ten jest finansowany przez MNiSW.
W ramach projektu "Wirtualna Biblioteka Nauki" od początku roku krajowe licencje akademickie obowiązywały już wgląd do czasopism "Elsevier" i "Springer" oraz do bazy "Web of Knowledge".
"Science" i "Nature" należą do najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie.
"Science" zostało założone w 1880 roku przez Thomasa Edisona i w 1900 roku stało się organem American Association for the Advancement of Science (AAAS), a "Nature" ukazuje się od 1869 roku. Jego twórcą był Norman Lockyer, jeden z odkrywców helu. Wydawcą tygodnika jest Nature Publishing Group.
Dostęp do czasopism naukowych i szczegółowe informacje na temat projektu Wirtualne Biblioteki Cyfrowe można znaleźć na stronie: http://www.wbn.edu.pl/
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.