Wietnamscy naukowcy wydobyli ze stanowisk archeologicznych, położonych na terenie zbiornika budowanej elektrowni wodnej w północnym Wietnamie, dużą ilość prehistorycznych artefaktów, pochodzących nawet sprzed 20 tysięcy lat - informuje serwis internetowy Viet Nam News. <br /><br />
Naukowcy ustalili, że odnalezione kamienne narzędzia i ceramiczne artefakty pochodzą z okresu od ok. 20 tysięcy lat temu (górny paleolit) do 3-4 tysięcy lat temu (neolit).
Jak poinformował prof. Nguyen Khac Su z Wietnamskiego Instytutu Archeologii, odnalezione przedmioty mogły być używane przez prehistorycznych mieszkańców regionu, żyjących w grupach wzdłuż nurtu Rzeki Czarnej.
Na północnych terenach dzisiejszego Wietnamu istniała prehistoryczna kultura Son Vi, która rozwijała się w okresie ok. 20000 r. p.n.e. - 12000 r. p.n.e., w drugiej połowie epoki górnego paleolitu (40 tysięcy - 14 tysięcy lat temu), kiedy pojawili się pierwsi przodkowie człowieka współczesnego.
Zdaniem prof. Su, przeprowadzenie szczegółowych badań odkrytych artefaktów pozwoli na ustalenie cech kulturowych i poznanie procesu rozwoju prehistorycznych kultur północnego Wietnamu, oraz porównanie ich do innych kultur Azji Południowowschodniej i wschodnich Chin. JOT
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.