
<strong>Druga połowa lata to w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie okres, kiedy roślinność zaczyna się już szykować do okresu zimowego. Wiele gatunków zakończyło okres wzrostu, jednak Ogród w tym czasie nadal wygląda pięknie </strong>- mówi doc. Wojciech Dmuchowski z Ogrodu.
Zwiedzający mogą obejrzeć także kolekcję mieczyków. Te piękne kwiaty odznaczają się bardzo dużą różnorodnością kolorów i kształtów.
"W drugiej połowie lata możemy także podziwiać kolekcję dalii zwanych też georginiami. Rośliny te mają kwiaty różnobarwne, o różnych wielkościach. Najbardziej dekoracyjne to te o kwiatostanach kaktusowych, w których poszczególne kwiaty, często wyglądające jak pojedyncze płatki, są zwinięte w rurki i ostro zakończone - opowiada Dmuchowski. - Z kolei dalie o kwiatostanach pomponowych charakteryzują się kulistym, bardzo zwartym kształtem".
W drugiej połowie sierpnia rozpoczynają kwitnienie zimowity. Kwiaty te kształtem przypominają krokusy, jednak są znacznie od nich większe, zazwyczaj w kolorze różowym, fioletowym lub białym. Jak opowiada pracownik Ogrodu, rośliny te kwitną w okresie bezlistnym. Ich liście pojawiają się wiosną. Wśród innych roślin cebulowych na uwagę zasługują cynobrówki, tygrysówka, a także posiadające kłącza kanny.
"W arboretum w pełni kwitnienia znajdują się omżyny zwane też budlejami, a w końcu sierpnia z pewnością pojawią się kwiaty na franklini amerykańskiej, pięknym krzewie z rodziny herbatowatych - informuje Dmuchowski. - Warto też już w tym okresie zwrócić uwagę na zawiązujące i dojrzewające owoce wielu gatunków. W końcu sierpnia można już także zauważyć pierwsze objawy przebarwiania się liści."
"W szklarni warto zwrócić uwagę na przepiękne kwiaty bougenvilii, których kolekcja liczy 36 odmian. Kwitną też oleandry, rośliny nieco już zapomniane, ale doskonale nadające się jako tzw. rośliny tarasowe, ich białe różowe, żółte i łososiowe kwiaty stanowią dużą atrakcję. Niestety rośliny te są silnie trujące, stąd kontakt z nimi powinien być jedynie wzrokowy" - dodaje. ESZ
PAP - Nauka w Polsce
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.