Historia i kultura

Pipes: zwycięstwo bolszewików w 1920 roku zmieniłoby historię

<strong>Gdyby bolszewicy wygrali Bitwę Warszawską, zapewne wkroczyliby później do Niemiec i może udałoby im się wprowadzić tam rząd komunistyczny. Na pewno cała historia byłaby zupełnie inna</strong> - ocenił w rozmowie z PAP historyk prof. Richard Pipes.

Bitwa Warszawska, określana jako decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej, rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy.

"Gdyby bolszewicy wygrali Bitwę Warszawską, zapewne wkroczyliby później do Niemiec i może udało by im się wprowadzić tam rząd komunistyczny i na pewno cała historia byłaby zupełnie inna. Jeżeli Niemcy poszłyby wówczas drogą komunizmu, to może nie byłoby II wojny światowej, tylko konflikt między Zachodem a Rosją" - zastanawiał się w rozmowie z PAP Pipes.

W jego opinii, gdyby Rosjanie wkroczyli do Europy Zachodniej, to być może wybuchłyby tam rewolucje i Rosjanie mieliby szansę zajęcia dużej części Europy. "Po drugie wiemy, że Lenin stwierdził po tej porażce, że należy rozbudować i wzmocnić armię" - mówił historyk.

Jak podkreślił Pipes, jednym z rezultatów porażki bolszewików na przedpolach stolicy Polski, mogła być właśnie II wojna światowa. "Jednak niezależnie od różnego typu teorii i spekulacji, Bitwa Warszawska pozostaje wielkim zwycięstwem oręża polskiego" - zauważył Pipes.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Kondek

abe/ jbr/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera