
<strong>Pierwszy spektakl „Światło i Dźwięk” w Muzeum Zamkowym w Malborku odbył się 1 lipca 1980 roku. Początkowo widowiska odbywały się tylko podczas dwóch letnich miesięcy, ale ze względu na wielkie zainteresowanie przedłużono sezon, który trwa obecnie od połowy kwietnia do połowy września. </strong>Co roku spektakl zlokalizowany w obrębie Zamku Średniego i Wysokiego podziwia około 15 tysięcy widzów. W 2005 w roku ze względu na długą eksploatację sprzętu podjęto decyzję o wymianie układów sterowniczych i przejściu z analogowego systemu odtwarzania na cyfrowy.<br /><br />
Pomysł i scenariusz widowiska powstał w 1978-9 roku w ówczesnym Ministerstwie Kultury. Wzorem dla polskich władz były spektakle typu „światło i dźwięk” realizowane pośród malowniczych zamków nad francuską Loarą.
Spośród wielu zamków i pałaców wybrano Malbork i Wilanów. Do prac związanych z realizacją spektakli przystąpiono z wielkim rozmachem. Zatrudniono najwybitniejszych scenarzystów – m.in. M. Konopkę, reżysera – A. Nardellę oraz wielu wówczas najbardziej znanych aktorów: m.in. Gustawa Holoubka, Romana Wilhelmiego czy Daniela Olbrychskiego.
Sprzęt do iluminacji zakupiono w firmie Philips, natomiast sterowanie całym widowiskiem oparto na urządzeniach wykonanych przez pracowników z Politechniki Wrocławskiej i magnetofonie studyjnym 16- śladowym firmy 3M. Rozmieszczono 120 różnego typu lamp i reflektorów oraz zastosowano kilometry przewodów sterowniczych, oświetleniowych i głośnikowych. Zainstalowano trzydzieści trzy głośniki – które mają za zadanie przybliżyć słuchaczom dramaturgię i stworzyć jak najlepszą atmosferę na widowisku.
„Obecnie widowisko nadal funkcjonuje w oparciu o technologię sprzed trzech dekad. Wymieniliśmy przede wszystkim sprzęt sterowniczy i system transmisji – z analogowego na cyfrowy. Dotychczas stosowana aparatura jest unikatowa i można śmiało zakwalifikować ją jako zabytek techniki. Najważniejsze jednak, że widowisko nadal cieszy się uznaniem i co roku gromadzi tłumy” – podsumowuje Orłowski.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.