Rzucenie podwładnym ochłapu może się czasem opłacać. Dowodzą tego dominujące samce pawianów czakma, które pozwalają swoim podwładnym kopulować z "własnymi" samicami. Służy to ochronie potomstwa dominujących samców podczas ich nieobecności - czytamy w "New Scientist".
Ojcami pozostałych 23 małych pawianów były samce z niższych szczebli drabiny społecznej. Jak zaobserwowała Closer, czasami zdarzało im się kopulować - nie dlatego, że samiec alfa był zbyt zmęczony, zajęty albo niedoświadczony, aby dopilnować samic. Wręcz przeciwnie - od czasu do czasu skwapliwie dawał podwładnym możliwość kopulacji w swoim haremie.
Taka pozorna "szczodrość" może być strategią służącą ochronie dzieci samca alfa podczas jego nieobecności. Jeśli dominujący samiec zginie albo odchodzi ze stada, pojawia się jego następca, zwykle spoza stada. Nowy alfa przeważnie zabija potomstwo dotychczasowego włodarza. Posiadanie w stadzie "zapasowych ojców" może jednak stanowić gwarancję, że młode mają zapewnioną ochronę - tłumaczy Barrett.
Badaczka zaobserwowała, że samce podporządkowane, które również zostały "tatusiami", wiążą się ze stadem na dłużej (średnio na 23 miesiące) niż samce bezpotomne (przeciętnie pięć miesięcy). To właśnie może skłaniać je do tworzenia bliższych więzi społecznych z samicami, a co za tym idzie - do ochrony samic i ich dzieci. "Jeśli jesteś podporządkowany i nie masz własnych dzieci, raczej nie nawiążesz podobnych więzi z samicą" - tłumaczy Barrett. ZAN
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.