Jeżeli chodzi o świadomy wybór partnera, samice ropuchy agi mają większe możliwości, niż się dotąd wydawało - informuje pismo "Biology Letters".
W toku ewolucji ropuchy uzyskały umiejętność nadymania się - dzięki temu mogą łatwiej uniknąć ataku drapieżników, bo wydają im się zbyt duże do połknięcia. Ale to nie jedyna korzyść z bycia nadętym. Jak wykazał zespół doktora Benjamina Phillipsa z University of Sydney, jeśli nieodpowiedni samiec próbuje zbytnich poufałości, samica nadyma się, co bardzo utrudnia jej mocne objęcie. Samce agi mają bowiem zwyczaj łapać napotkaną samicę i mocno trzymać, zanim złapie ją konkurent.
Samce często walczą ze sobą o samicę - nadymając się, samica może poczekać, aż przewagę zyska jej wybranek i wypuścić powietrze w odpowiednim momencie. Ropuchy gustują w dużych, muskularnych samcach, mogących zagwarantować najzdrowsze potomstwo. PMWPAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.