Fundacja Nobla niepokoi się swymi finansami

Dyrektor Fundacji Nobla powiedział, że być może ze względu na globalny kryzys finansowy, Fundacja będzie musiała zmniejszyć kwoty pieniężne, którymi nagradza swoich laureatów - informuje Reuters.

Nagrody tegoroczne nie są zagrożone obniżką i Fundacja obiecuje, że każdy z laureatów otrzyma 10 mln. koron szwedzkich tj. 1,5 mln. USD tak, jak przyznawano do tej pory, ale kryzys może wpłynąć na wysokość przyszłych nagród.

"Możliwe, że w przyszłości obniżymy wartość finansową nagrody. Przepłynęliśmy sztorm, ale nabraliśmy trochę wody"- powiedział na konferencji prasowej Michael Sohlman, dyrektor wykonawczy Fundacji Nobla.

Michael Sohlman dodał, że wartość aktywów Fundacji tylko trochę zwróciła się w 2009 r. po stracie w ubiegłym roku, ze względu na kryzys finansowy, blisko jednej piątej zainwestowanego kapitału.

Alfred Nobel, XIX-wieczny twórca dynamitu, rozdysponował swój majątek w testamencie i określił, że winien on być zainwestowany w bezpieczne papiery wartościowe, tworzące fundusz. Zysk winien być dystrybuowany corocznie w formie nagród, dla tych, którzy w roku poprzedzającym, przynieśli ludzkości największe korzyści. Tak powstał fundusz Nagrody Nobla.

Na początku zainwestowano w fundusz 31 mln. koron, czyli 4,5 mln. USD. Pod koniec grudnia ubiegłego roku kwota funduszu Fundacji wynosiła 2,8 mld. koron, czyli 407,2 mln. USD. Nagrody wypłacano od 1901 r. Wartość finansowa nagród utrzymywała się lub wzrastała licząc od 1950 r.

Całkowity koszt tegorocznych Nagród Nobla, ok. 120 mln. koron, czyli 17,5 mln. USD, pokrywa wszystko, od nagród pieniężnych do bankietu w Sztokholmie i ceremonii w Oslo. MN

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera