
<strong>Polscy naukowcy chcą wykorzystać odpad powstający podczas spalania węgla kamiennego do walki z zanieczyszczeniem środowiska.</strong> Popiół ma zostać przetworzony w granulat, który będzie można użyć jako sorbent pochłaniający m.in. ropę naftową i inne ropopochodne substancje. Szczegóły projektu oraz wstępne wyniki prac badawczych zaprezentowano na pierwszej wirtualnej konferencji, zorganizowanej przez Fundację Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET (<strong>wirtualnakonferencja.pl</strong>). Patronem medialnym imprezy jest <em>serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej.</em>
Naukowcy z Politechniki Częstochowskiej zamierzają wykorzystać lotny popiół jako podstawę nowego typu pochłaniacza niebezpiecznych dla środowiska związków chemicznych. Trwające już od jakiegoś czasu prace badawcze są realizowane dzięki finansowemu wsparciu Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
W ramach realizowanego projektu lotny popiół ma zostać przetworzony w porowaty granulat o wielkość ziaren od 0,5 do 6 milimetrów. Następnie materiał ten zostanie poddany serii fizykochemicznych testów, których celem będzie określenie właściwości nowo opracowanego sorbentu.
W etapie laboratoryjnym badań, wykorzystując zaawansowaną aparaturę analityczną, naukowcy wyselekcjonują najlepiej funkcjonującą frakcję granulatu - o najlepszych właściwościach pochłaniających oraz określone zostaną typy substancji, które absorbowane są przez granulat. Właściwości nowego sorbentu zostaną szczegółowo porównane z dostępnymi handlowo preparatami, które już dziś są stosowane przez odpowiednie służby do neutralizacji zanieczyszczeń chemicznych.
Potem nowy preparat zostanie przetestowany przez służby zajmujące się oczyszczaniem chemicznych skażeń środowiska naturalnego, np. usuwaniem bardzo niebezpiecznych plam oleju czy innych ropopochodnych cieczy z powierzchni dróg.
Według naukowców, sorbent wytworzony z elektrociepłowniczych odpadów stanowić będzie doskonałą alternatywę dla dziś dostępnych preparatów, w dodatku "podwójnie" ekologiczną, bo ze szkodliwego odpadu wytworzony zostaje produkt służący do oczyszczania środowiska z zanieczyszczeń chemicznych. KLG
PAP - Nauka w Polsce
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.