Książka "Uniwersytet Dziecięcy wyjaśnia tajemnice kosmosu"

<strong>Nakładem wydawnictwa &quot;Dwie siostry&quot; ukazała się kolejna książka z serii &quot;Uniwersytet Dziecięcy&quot;. Nowa publikacja w całości poświęcona jest astronomii i astrofizyce. Omawia &quot;wszystko, co dzieci chciałyby wiedzieć o kosmosie (i o co wcale nie boją się pytać)&quot;. </strong>Książka posiada znaczek Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. &quot;Uniwersytet Dziecięcy&quot; jest owocem serii wykładów organizowanych dla dzieci na Uniwersytecie w Tybindze. Spotkania, podczas których profesorowie odpowiadają na trudne dziecięce pytania, odbywają się w tym ośrodku od 2002 roku. Ich formuła szybko zdobyła ogromną popularność.

Eksperyment zapoczątkowany w Niemczech przerodził się w potężny ruch Uniwersytetów Dziecięcych, obecny dziś na całym świecie - w tym również w Polsce. Projekt Uniwersytetów Dziecięcych (w oryginale "Die Kinder-Uni") został również doceniony przez Komisję Europejską - za wybitne zasługi w krzewieniu wiedzy otrzymał nagrodę Descartes Prize for Science Communication.

Poza "uniwersyteckimi" spotkaniami w ruchu ważną rolę odgrywają także książki popularnonaukowe pełniące rolę "akademickich podręczników". Ta najnowsza, wydana w Polsce książka pt. "Uniwersytet Dziecięcy wyjaśnia tajemnice kosmosu" zawiera odpowiedzi naukowców na takie pytania jak "Dlaczego wszechświat jest tak wielki?", "Czy można rozciągnąć czas?", "Co było przed Wielkim Wybuchem?" czy "Skąd się biorą czarne dziury?".

Autorami odpowiedzi - zarówno słownych, jak i rysunkowych - są niemieccy astronomowie i popularyzatorzy nauki: prof. Klaus Werner (dyrektor Instytutu Astronomii i Astrofizyki Uniwersytetu w Tybindze, zajmujący się między innymi badaniem ewolucji gwiazd), Ulrich Janssen (dziennikarz, jeden z inicjatorów ruchu Uniwersytetów Dziecięcych), Klaus Ensikat (znany niemiecki ilustrator, uhonorowany ważnymi międzynarodowymi nagrodami, między innymi przyznawanym przez IBBY medalem im. Hansa Christiana Andersena).

We wstępie do książki naukowcy tak uzasadniają swoją publikację: "Ludzie od zarania dziejów interesowali się kosmosem. Odpowiedzi się zmieniały, pytania pozostawały ciągle te same. Pomimo ogromnych postępów w dziedzinie astronomii nie potrafiliśmy znaleźć ostatecznych rozwiązań tych wielkich zagadek ludzkości i nie było to celem tej książki. Zależało nam raczej na tym, aby dostarczyć dzieciom (oraz zainteresowanym dorosłym) tematów do przemyśleń i fantazjowania i pomóc im odkryć w sobie ducha naukowca." JPO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wystartowała europejska misja satelitarna BIOMASS; w zespole inżynierskim Polacy

  • 16.04.2025. Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański. PAP/Radek Pietruszka

    Start misji Ax-4 z polskim astronautą - 29 maja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera