
<strong>Dzieje 21 dynastii europejskich: Andegawenów, Burbonów, Habsburgów, Hohenzollernów, Jagiellonów, Karolingów, Luksemburgów, Medyceuszy, Osmanów, Paleologów, Piastów, Przemyślidów, Romanowów, Savoia, Sforzów, Staufów, Tudorów-Stuartów, Walezjuszy, Wazów, Wettynów i Wittelsbachów opisują wybitni polscy historycy w książce "Dynastie Europy" Wydawnictwa Ossolineum. </strong>Omawiając dzieje niektórych dynastii panujących w Europie średniowiecznej i nowożytnej autorzy szukają przede wszystkim odrębności ich dróg, mechanizmów dochodzenia do władzy, awansu i upadku.
"Podobno spośród książek historycznych najpopularniejsze w Polsce są biografie - w tym zwłaszcza biografie władców. Szkice, które tu przedstawiamy, nawiązują do tego gatunku, ale w szerszej perspektywie" - pisze we wstępie do książki Antoni Mączak.
Zastanawia się przy tym, czy na panujące rody można patrzeć jak na żywe organizmy, które przechodzą od młodości do wieku dojrzałego, a czasem wykazują symptomy starzenia się lub degeneracji. Jego zdaniem, trudno się od tego powstrzymać, ale łatwo tu o literackie uproszczenie. Można natomiast przyjąć, że jak w każdej dziedzinie, tak i w monarszej wytwarza się z czasem pewien styl działania. Dynastia osiąga aprobatę poddanych lub zostaje odrzucona.
Mączak przywołuje opinię, że tradycje rodowe są wśród elit silniejsze niż wśród "ludu". "Walory i czyny wybitnego władcy stają się dorobkiem całego rodu, podstawą rodowej legendy, gdy trzeba - uzasadnieniem sprawowania przezeń władzy" - zauważa. Podkreśla, że urok badania dynastii jako rodu tkwi w tym, że ma ona własne życie, ambicje i sposoby działania. "Jest jednym z członów państwa, ale sięga zarazem poza jego ramy" - dodaje. ESZ
PAP - Nauka w Polsce
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.