Uczelnie i instytucje

Od jesieni polonistyka na uniwersytecie w chińskim Harbin

<strong>Od nowego roku akademickiego na Harbin Normal University (HNU) w Chinach będzie można studiować polonistykę - na Wydziale Filologii Słowiańskiej HNU uruchomione zostaną studia licencjackie.</strong> Zajęcia z języka polskiego poprowadzą lektorzy z Uniwersytetu Gdańskiego. Umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele obu uczelni.

"Zgodnie z umową chińscy studenci przez pierwszy rok nauki studiować będą język polski na HNU, a na drugim i trzecim roku kontynuować będą naukę na Uniwersytecie Gdańskim. Na czwartym roku napiszą pracę licencjacką w Harbinie" - informuje rzecznik prasowy UG Beata Derkacz.

Jak dodaje, zajęcia z młodymi Chińczykami prowadzić będą native speakerzy, czyli lektorzy z UG. Pracę na HNU rozpoczną w październiku tego roku, natomiast pierwsza grupa tamtejszych studentów, licząca ok. 20 osób, przyjedzie do Gdańska w październiku 2010 roku.

"Jako ciekawostkę warto dodać, że miasto Harbin zostało założone w 1898 roku, w czasie budowy Kolei Wschodniochińskiej, przez Polaka inż. Adama Szydłowskiego. Jednym z polskich śladów w Harbinie jest zaś most kolejowy przez rzekę Sungari, zaprojektowany przez inż. Stanisława Kierbedzia, bratanka twórcy mostu w Warszawie" - zwraca uwagę rzecznik UG.

Derkacz przypomina, że gdańska szkoła wyższa współpracuje już z inną chińską uczelnią - Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych - w zakresie wymiany kadry naukowo dydaktycznej. Jeszcze w tym roku obie ma zostać powołany Instytut Konfucjusza, zarządzany wspólnie przez UG i Pekiński Uniwersytet Języków Obcych.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera