
<strong>Opracowanie flory mchów wysp subantarktycznych to plan briologa, prof. Ryszarda Ochyry z Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera PAN w Krakowie na najbliższe 10 lat</strong>. Naukowiec, który opracował wydaną niedawno monografię mchów antarktycznych "Illustrated Moss Flora of Antarctica" zamierza przygotować analogiczne opracowanie dla obszarów subantarktycznych, czyli Antarktyki insularnej.
Naukowiec przewiduje, że na zrealizowanie tego planu będzie potrzebował ok. 10 lat. "I wtedy będzie można powiedzieć, że Flora mszaków południowych obszarów polarnych została +pozytywnie załatwiona+" - uważa.
Część badań jest już za profesorem, a ich wyniki są obiecujące. Ochyra zbadał już m.in. florę mszaków Wysp Księcia Edwarda, rozpoczął też badania na Wyspach Crozeta i Wyspach Kerguelena. Jak podkreśla, "jest tam mnóstwo nowych rzeczy, co wynika z ich bardzo słabego zbadania". "Na przykład dla Wysp Kerguelena florę mchów powiększyłem o 1/3. W tej chwili znanych jest stąd prawie 130 gatunków, a ja sam znalazłem tu ok. 40 gatunków w czasie dwumiesięcznego pobytu w sezonie 2006/07, w tym kilka nowych dla nauki" - chwali się naukowiec.
Według prof. Ochyry, "nowe odkrycia są mocnym argumentem przetargowym dla Francuskiego Instytutu Polarnego, organizatora wypraw na te wyspy, które są częścią zamorskiego departamentu Francji - Francuskich Ziem Południowych i Antarktycznych (TAAF). Niektóre nowe gatunki dedykowałem zresztą francuskim kolegom, którzy zapewniają stronę logistyczną przedsięwzięcia".
Briolog podkreśla jednak, że "nie ma natury +wyprawowca+". "Ludzie organizują i jeżdżą bez przerwy na różne wyprawy... Ja jadę aby zebrać materiały, zeksplorować ile się tylko da trudnego terenu, a potem jest długie siedzenie przy mikroskopie i żmudne studiowanie okazów, opisywanie i ilustrowanie gatunków, opracowywanie kluczy do oznaczania i kompletowanie Flory opisowej" - opisuje charakter swojej pracy.
PAP - Nauka w Polsce, Wojciech Jabłoński
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.