Cytokina o dwóch twarzach

Interleukina 17 to białko dotychczas obwiniane za promowanie
rozwoju stanów zapalnych i chorób autoimmunologicznych, może
hamować zapalenie jelit - informują naukowcy z USA na łamach pisma
"Nature Immunology".

Interleukiny to cytokiny - białka i peptydy wytwarzane przez wiele komórek biorących udział w odpowiedzi immunologicznej organizmu. Pełnią rolę mediatorów umożliwiających wzajemne oddziaływanie białych krwinek, stymulują ich namnażanie, różnicowanie i aktywność. Mogą działać pro lub przeciwzapalnie.

Wcześniejsze badania wykazały, że w jelitach pacjentów z chorobą Leśniowskiego Crohna obserwuje się wysokie stężenia interleukiny 17 i innej cytokiny zaangażowanej w rozwój stanów zapalnych i chorób autoimmunologicznych interferonu gamma, podobnie jak u myszy z zapaleniem okrężnicy - zwierzęcym modelu choroby.

Richard Flavell wraz z kolegami z Yale University badał myszy chore na zapalenie okrężnicy. U zwierząt tych za rozpoczęcie choroby odpowiedzialne są komórki układu odpornościowego - limfocyty T. Naukowcy odkryli, że limfocyty T pozbawione interleukiny 17 lub receptora dla tej cytokiny wywołują znacznie bardziej poważny stan zapalny jelit i nasilone objawy choroby niż limfocyty produkujące interleukinę 17. Ponadto badacze zaobserwowali, że limfocyty pozbawione interleukiny 17 produkują i wydzielają znacznie więcej interferonu gamma niż zwykłe komórki.

Zdaniem autorów pracy ich odkrycie sugeruje, że interleukina 17 może działać zarówno pro jak i anty zapalnie, co najprawdopodobniej zależy od warunków środowiska i rodzaju badanej tkanki. KDO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera