
<strong>Ponad połowa (56 proc.) Polaków korzysta z internetu. Oznacza to, że w Polsce jest obecnie 16,7 mln internautów w wieku 15-75 lat</strong>. Ponad 80 proc. z nich wchodzi do sieci kilka razy w tygodniu lub codziennie - wynika z badania Insytutu GfK Polonia. W styczniu 2009 r. odsetek osób korzystających z internetu wzrósł o ponad 2 proc. w porównaniu do grudnia 2008 r.
Ponad połowę badanej populacji (57 proc.) stanowią osoby w wieku 15-45 lat. W tej grupie prawie osiemdziesiąt proc. deklaruje korzystanie z sieci. Spośród nich aż 84 proc. robi to przynajmniej kilka razy w tygodniu.
Wyniki badania pokazują, że w domu z internetu korzysta już połowa ankietowanych, niemal co trzecia osoba korzysta z niego również w pracy, szkole lub na uczelni (28 proc.), a 13 procent - w innych miejscach, takich jak kawiarenki, u znajomych, rodziny itp.
"Bardzo szybko rośnie liczba komputerów podłączonych do sieci, szczególnie laptopów - co piąty respondent ma w domu przenośny komputer" - napisano.
Prawie 70 proc. ankietowanych używa internetu do wyszukiwania informacji potrzebnych do pracy. Taka sama grupa korzysta z komunikatorów internetowych, najchętniej z Gadu-gadu (92 proc. spośród wszystkich użytkowników komunikatorów) oraz ze Skype (67 proc.) Dla ponad połowy respondentów internet jest źródłem rozrywki, plotek i ciekawostek (65 proc.). Prawie połowa (46 proc.) przez internet korzysta z usług finansowo-bankowych.
Coraz częściej Polacy decydują się na zakupy na aukcjach internetowych - w ten sposób zaopatruje się już 28 proc. osób. Najczęściej internauci kupują w sieci książki i muzykę (19 proc.), sprzęt komputerowy (16 proc.) oraz sprzęt RTV (15 proc.). Najrzadziej w sieci kupowane są artykuły żywnościowe - zaledwie 2 proc. Nieczęsto też kupowane są leki i chemia gospodarcza (po 4 proc.).
Badanie GfK Net Index realizowane jest co miesiąc na próbie 950 osób. Dotyczy zachowań Polaków, związanych z korzystaniem z internetu. ASK
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.