Zawał bez blizn...

Nowy lek mógłby ograniczyć zniszczenia, spowodowane przez zawał serca - informuje pismo &quot;Nature Cell Biology&quot;.<br /><br />

W czasie zawału serca dopływ krwi do mięśnia sercowego ulega poważnemu ograniczeniu - zwykle z powodu zablokowania jednego z naczyń wieńcowych. Początkowe uszkodzenie odprowadza do reakcji zapalnej, a w konsekwencji - tworzenia się blizny (włóknienia). Zwłókniała część serca przestaje brać udział w tłoczeniu krwi, może je nawet utrudniać.

Jak wykazały badania naukowców z University of Wisconsin Madison oraz Cornell University w Nowym Jorku, zablokowanie specyficznego białka (zwanego sFRP2, które występuje u myszy wystarczy, aby znacząco ograniczyć tworzenie się blizn, a przy okazji ułatwić zastosowanie innych metod leczenia, na przykład za pomocą komórek macierzystych. To właśnie białko sFRP2 jest odpowiedzialne za odkładanie się tworzącego bliznę kolagenu.

Genetyczna metoda blokowania sFRP2 nie może być stosowana u ludzi, jednak mogłoby się udać blokowanie go za pomocą odpowiedniego leku. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/CJ GUNTHER 02.04.2025

    USA/ Administracja Trumpa obcina Harvardowi kolejne 450 mln dolarów

  • Fot. Adobe Stock

    ESA przedstawia Program Bezpieczeństwa Kosmicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera