Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
06.03.2019 aktualizacja 07.03.2019

Rusza nabór do programów dla studentek kierunków IT

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

8 marca ruszy nabór do dwóch programów skierowanych do studentek kierunków IT i pokrewnych. W ramach projektów "IT for SHE" i "Nowe Technologie dla Dziewczyn" oferowane są m.in. stypendia, programy mentoringowe oraz staż w firmie Intel.

O naborze do nowych edycji programów poinformował PAP ich organizator: Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

Celem inicjatywy "Nowe Technologie dla Dziewczyn" jest zainteresowanie młodych kobiet branżą nowych technologii oraz kierunkami studiów, które się z nimi wiążą. "Chcemy pomóc utalentowanym maturzystkom i studentkom w planowaniu i budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej, czy też w nauce" - podkreślają organizatorzy.

Uczestniczki programu otrzymają stypendium w wysokości 12 tys. zł brutto, mentoring ze strony doświadczonych pracowników firmy Intel oraz szansę na staż w centrum badawczo-rozwojowym Intel w Gdańsku.

W ramach nowej, piątej już edycji programu "Nowe technologie dla Dziewczyn" przewidzianych jest 25 stypendiów. Zgłoszenia mogą nadsyłać zainteresowane studiami technicznymi tegoroczne maturzystki oraz studentki wybranych politechnik i kierunków (lista dostępna jest na stronie programu). Aplikacje można składać od 8 marca za pośrednictwem strony internetowej www.stypendiadladziewczyn.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 16 czerwca.

Również 8 marca rusza nabór do trzeciej edycji innego programu Fundacji Perspektywy - "IT for SHE". Projekt ten ma się przyczynić do zwiększenia udziału kobiet w branży technologicznej poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy, inspirowanie ich i angażowanie w promocję nauk technicznych i ścisłych. Jak przypominają organizatorzy, w grudniu 2017 r. "IT for SHE" zostało uznane za najlepsze działanie dla kobiet w technologiach w Europie i otrzymało od Komisji Europejskiej European Digital Skills Awards.

Uczestniczki programu zostają otoczone opieką mentora lub mentorki z jednej z czołowych firm technologicznych, m.in. Google, Ericsson czy Facebook. "We współpracy z nimi rozwijać będą swój potencjał, wiedzę z zakresu programowania i zarządzania, a także realizować ambitne projekty technologiczne" - informują organizatorzy.

We wrześniu uczestniczące w programie kobiety będą miały możliwość udziału w obozie "Women in Tech Camp", gdzie zorganizowane zostaną dla nich warsztaty technologiczne oraz z zakresu umiejętności miękkich. Z kolei w ramach wolontariatu "IT for SHE" 100 studentek kierunków technicznych i ścisłych pojedzie w tym roku w wakacje do wsi i małych miejscowości w całej Polsce i tam przez tydzień będzie uczyć dzieci o świecie technologii. Dzieci poznają tajniki zasad programowania, druku 3D, robotyki, podstawy cyberbezpieczeństwa, a także będą miały okazję zbudować z klocków pojazd napędzany energią solarną.

Zgłoszenia do programu można nadsyłać za pośrednictwem strony www.itforshe.pl. Jak informują organizatorzy, 30 maja w Warszawie zostanie zorganizowane pierwsze spotkanie par mentoringowych.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024