Niemal 200 prac - na konkursie fotograficznym „Owad w Obiektywie”

Niemal 200 prac nadesłano na drugą edycję konkursu fotograficznego „Owad w Obiektywie”, promującego wiedzę o owadach i pasję do ich fotografowania wśród miłośników przyrody – studentów i uczniów szkół średnich.
Wyrównany, wysoki poziom nadesłanych zdjęć sprawił, że w tym roku przyznana została rekordowa liczba nagród i wyróżnień oraz nagroda specjalna – poinformowała PAP dr Agnieszka Soszyńska-Maj, przewodnicząca Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego i komitetu organizacyjnego konkursu.
To jedyny – zdaniem organizatorów - tego typu konkurs w Polsce, otwarty dla fotografii amatorskiej i skierowany do młodych ludzi zainteresowanych owadami. „Nadrzędną ideą jaka przyświeca konkursowi jest promowanie wiedzy o tych bezkręgowcach, będących najbardziej różnorodną grupą zwierząt na świecie i jednocześnie jedną z najmniej poznanych” - dodała dr Soszyńska-Maj.
Tylko w Polsce znanych jest ponad 30 tys. gatunków owadów. Niestety – zdaniem specjalistów – następuje ich wyraźny spadek, co wynika przede wszystkim z działalności człowieka. „Ich obserwacja w terenie, szczególnie z aparatem fotograficznym jest więc nie tylko świetną okazją do poszerzania wiedzy o otaczającej nas bioróżnorodności, ale również uwrażliwia na problemy ochrony środowiska” – podkreśla dr Radomir Jaskuła z Fundacji „Biodiversitatis”, współorganizującej konkurs.
Pomysł na konkurs zrodził się trzy lata temu. Wówczas jego uczestnikami byli wyłącznie studenci Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Rok później konkurs otrzymał oficjalną nazwę „Owad w Obiektywie”.
Druga edycja skierowana była już do studentów wszystkich łódzkich uczelni oraz uczniów szkół średnich z regionu łódzkiego. Na konkurs nadesłano blisko 200 prac, które oceniane były w pięciu kategoriach tematycznych w obu grupach uczestników: Owad i roślina, Owad chroniony, Z życia owada, Zdjęcie artystyczne oraz Makro.
Wśród zwycięzców poszczególnych kategorii znaleźli się studenci: Joanna Bartnik (Zdjęcie artystyczne), Bartosz Domagalski (Owad chroniony, Owad i roślina, Makro) i Malwina Gusta (Z życia owada) oraz uczniowie: Izabela Janiak (Zdjęcie artystyczne), Magdalena Lesiewicz (Z życia owada), Szymon Marianowski (Owad i roślina) oraz Wiktor Toruński nagrodzony w kategorii Makro oraz nagrodą specjalną - aparatem fotograficznym.
Wszystkie nagrodzone zdjęcia zobaczyć można na stronach Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego (tutaj i tutaj) oraz Fundacji „Biodiversitatis”. Będzie je można także oglądać na wystawie w ramach XIX Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, który w dniach 8-15 kwietnia odbędzie się w Łodzi, a także na objazdowej ekspozycji w siedzibach dyrekcji wszystkich parków krajobrazowych województwa łódzkiego.
Drugi rok z rzędu patronat nad konkursem sprawował dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Jego organizatorami są Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Entomologicznego oraz Fundacja „Biodiversitatis”. Kolejna edycja wystartuje w kwietniu 2019 r.
PAP - Nauka w Polsce,
szu/ zan/
Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.