Holandia wprowadza zakaz grzybów halucynogennych

Holandia wprowadza od grudnia zakaz hodowli i sprzedaży świeżych
grzybów halucynogennych - podało holenderskie ministerstwo zdrowia.

Minister zdrowia Ab Klink "zabrania hodowli i sprzedaży świeżych grzybów halucynogennych. Zakaz wchodzi w życie 1 grudnia 2008 roku" - podano w komunikacie.

Przypomniano w nim, że od dawna zabroniona jest sprzedaż takich grzybków suszonych.

Samobójcza śmierć w marcu 2007 roku 17-letniej Francuzki, amatorki grzybów halucynogennych, która rzuciła się z mostu w Amsterdamie, wywołała w Holandii debatę na temat ryzyka związanego z tymi grzybami.

Chociaż nie ustalono formalnego związku między spożywaniem grzybków a jej śmiercią, większość holenderskich deputowanych domagała się zakazu takich grzybków we wszelkiej postaci.

Według raportu holenderskich służb sanitarnych (GGD) z Amsterdamu, opublikowanego w maju, 92 procent wypadków w stolicy Holandii, związanych z grzybami halucynogennymi, jest udziałem zagranicznych turystów.

W 2005 roku grzybki były przyczyną 70 wypadków - wynika z raportu służb sanitarnych ze stycznia 2007 roku.

Zakaz hodowli i sprzedaży pociąga za sobą zamknięcie "smartshopów", w których grzybki sprzedawano. Ich właściciele już zapowiedzieli, że będą protestować. KLM

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera