
Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego przyznała w środę tytuł profesora honorowego prof. Andrzejowi Jaczewskiemu, uznawanemu za nestora polskiej seksuologii.
89-letni Andrzej Jaczewski z wykształcenia jest lekarzem, specjalistą pediatrii i medycyny szkolnej, doktorem habilitowanym medycyny, profesorem pedagogiki. Wydał niemal 40 książek, w tym liczne, wielokrotnie wznawiane popularno-naukowe poradniki, tłumaczone także na języki obce. Przez wiele lat prowadził programy telewizyjne i pisał felietony adresowane do młodzieży.
„W pracy naukowej zajmował się zagadnieniami rozwoju dzieci i młodzieży, a szczególnie ich rozwojem emocjonalnym i erotycznym. Jest autorem teorii rozszczepienia dojrzałości oraz teorii wirażu rozwojowego. Był także znakomitym pedagogiem-praktykiem jako nauczyciel akademicki, instruktor harcerski, żeglarz i propagator muzyki poważnej” – podkreślił w wypowiedzi dla PAP prof. Janusz Wojtycza z Krakowskiej Akademii.
Prof. Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie powiedział PAP, że prof. Jaczewski był jednym z dwóch, spośród 10 recenzentów książki „Sztuka Kochania” Michaliny Wisłockiej, który napisał pozytywną o niej opinię i przewidział jej wielki sukces.
„Promował wiedzę z zakresu biologii człowieka w kształceniu psychologów i pedagogów – podkreślił specjalista. – Jego książki +Erotyzm dzieci i młodzieży+ oraz +O chłopcach dla chłopców+ i +O dziewczętach dla dziewcząt+ były wielokrotnie wznawiane przez 40 lat”.
Prof. Jaczewski ukończył Akademię Medyczną w Warszawie, uzyskał specjalizację II st. z pediatrii i medycyny szkolnej. W czasie II wojny był harcmistrzem i żołnierzem „Szarych Szeregów”.
Od 1956 r. pracował w Instytucie Matki i Dziecka, a następnie w Akademii Medycznej, gdzie kierował zakładem medycyny szkolnej. Przez wiele lat pracował jako lekarz szkolny w LO im. Joachima Lelewela w Warszawie, gdzie przeprowadzał pierwsze w Polsce badania nad okresem dojrzewania dzieci i młodzieży.
Od 1970 r. pracował na wydziale pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Przez dwie kadencje był prodziekanem do spraw studenckich. Wieloletni kierownik Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Wychowania. Założyciel i pierwszy kierownik studium wychowania seksualnego UW.
Był współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Zdrowia Seksualnego, przewodniczącym sekcji medycyny szkolnej Towarzystwa Pediatrycznego oraz członkiem władz Towarzystwa Rozwoju Rodziny i Towarzystwa Seksuologicznego.
Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Medalem im. Alberta Schweitzera, nadanym przez Światową Akademię Medycyny i Medalem im. Janusza Korczaka. W roku 2016 Uniwersytet w Kolonii przyznał mu „Human Award 2016”. (PAP)
zbw/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.