Kwieciński: firmy muszą przeznaczać więcej pieniędzy na badania i rozwój

Rypin, 14.09.2018. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas otwarcia Rypińskiego Forum Gospodarczego, 14 bm. (nlat) PAP/Tytus Żmijewski
Rypin, 14.09.2018. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas otwarcia Rypińskiego Forum Gospodarczego, 14 bm. (nlat) PAP/Tytus Żmijewski

Nasze firmy muszą więcej przeznaczyć na badania i rozwój, na innowacje. Trzeba je przekonać, że są to inwestycje, a nie koszty – mówił w sobotę w Arłamowie (Podkarpackie) minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Minister uczestniczył w panelu poświęconemu wyzwaniom gospodarczym dla Polski i Podkarpacia.

Zdaniem Kwiecińskiego najważniejszą rzeczą związaną z innowacjami są kadry.

Drugą ważną rzeczą w budowaniu innowacji jest, według ministra, „przestawienie gospodarki na tory innowacji”. „Trzeba zarażać innowacyjnością, trzeba przekonać przedsiębiorców do myślenia w kategoriach innowacji” – dodał.

W ocenie ministra nakłady na innowacje w Polsce rosną, bo rząd zwrócił uwagę na problem małych środków przeznaczanych na ten cel.

Przypomniał, że zmienia się również otoczenie prawne dla firm, które przeznaczają pieniądze na badania i rozwój. „Te przepisy weszły w tym roku i ich efekt odczujemy w najbliższej przyszłości” – dodał.

Kwieciński przyznał, że większe pieniądze na innowacje wiążą się dla przedsiębiorców z większym ryzykiem.

„Do zmniejszenia tego ryzyka potrzebne jest odpowiednie otoczenie prawne i my to już robimy. Drugim czynnikiem zmniejszającym ryzyko są odpowiednie, specjalne, dedykowane programy finansowe. I my takie programy też mamy, wykorzystujemy do tego wsparcia również fundusze europejskie, żeby pokazać, że opłaca się inwestować w innowacje, w badania i rozwój” – mówił minister.

Jak zaznaczył Kwieciński, innowacje mogą powstawać nie tylko w sektorze prywatnym, ale i publicznym. Jego zdaniem sektor publiczny może „być ujściem” dla innowacji, które powstają w sektorze prywatnym. Jako przykład podał, wymianę przez samorządy pojazdów komunikacji miejskiej na autobusy elektryczne czy o napędzie na paliwa alternatywne.

Minister w kontekście najbliższych wyborów samorządowych, wskazał, że do rozwoju gospodarczego kraju potrzebna jest także współpraca.

„Współpraca rządu i samorządu jest potrzebna i to niezależnie, jakie barwy ma samorząd, bo tam barwy są różne, partyjne, czasami bezpartyjne, ale ta współpraca jest konieczna, aby gospodarka się rozwijała” – dodał.

Kwieciński podkreślił, że dla rządu ważne jest również wzmocnienie marki polskich firm za granicą.

„Polskie marki nie są obecne za granicą. One muszą się pojawić i dla nas to silne wyzwanie. Postawienie na ekspansję zagraniczną to budowanie silnych marek. Nie w oparciu o spoty w CNN, bo to nie powinno być elementem budowania pozycji naszego kraju, tylko silne marki polskie” – zaznaczył.

Minister mówił także o administracji skarbowej, która jak podkreślił, musi być partnerem dla przedsiębiorstwa. „Chciałbym, aby to podejście administracji skarbowej się zmieniło, bo państwo ma podatki od przedsiębiorców i trzeba o tym pamiętać” – mówił. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ tgo/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kłosiński: gry komputerowe mogą podnosić świadomość ekologiczną

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Wspólna inicjatywa politechniki i WSSE

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera