We wtorek w Poznaniu Innovatorium Łukasiewicza - spotkanie nauki i biznesu

Poznań, 09.06.2022. Kongres „Innovatorium Łukasiewicza, zdj. arch. (jk/jm) PAP/Jakub Kaczmarczyk
Poznań, 09.06.2022. Kongres „Innovatorium Łukasiewicza, zdj. arch. (jk/jm) PAP/Jakub Kaczmarczyk

Jak sprawić, by polskie firmy inwestowały w innowacje – o tym rozmawiać będą we wtorek w Poznaniu przedstawiciele świata biznesu i nauki podczas Innovatorium Łukasiewicza. Organizatorzy informują, że to największe w kraju wydarzenie poświęcone działalności badawczo-rozwojowej.

Innovatorium Łukasiewicza odbywa się po raz trzeci. Biorą z nim udział naukowcy, inżynierowie, przedstawicieli uczelni i administracji publicznej, eksperci w zakresie finansowania projektów B+R, przedstawiciele świata biznesu, goście z zagranicznych ośrodków badawczych i mediów.

Uczestnicy Innovatorium dowiedzą się m.in., jak ograniczyć ryzyko związane z wprowadzaniem na rynek innowacji i w jaki sposób rozpocząć przygodę z funduszami europejskimi. Poznają też przykłady udanej współpracy naukowców z biznesem.

Jak powiedział PAP prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Andrzej Dybczyński Innovatorium Łukasiewicza stanowi doskonałą platformę wymiany wiedzy i dyskusji przedsiębiorców z naukowcami.

"Zależy nam na tym, by polskie firmy inwestowały w innowacje, by zwiększały skalę swojej działalności i wchodziły na światowe rynki. Chcemy budować zespoły zdolne do sięgania po wielomilionowe projekty badawcze finansowane z Horyzontu Europa, największego programu wspierającego B+R na świecie. W grze jest 95 mld euro dla przedsiębiorców i naukowców” – powiedział Dybczyński.

Wiodącymi tematami tegorocznego wydarzenia będą: finansowanie innowacji i model prowadzenia działań B+R, a także mikroelektronika, nowe technologie energetyczne, zielona transformacja oraz transport - zwłaszcza rozwój kolei. Pokazywane będą innowacje w praktyce: lasery kaskadowe, biodegradowalne opakowania dla przemysłu spożywczego, napoje bioniczne czy baterie termiczne do inteligentnej amunicji. Wszystkie one zostały stworzone dzięki współpracy naukowców z Łukasiewicza z przedsiębiorcami.

Zespoły technologiczne z Łukasiewicza zaprezentują też swoje projekty czekające na komercjalizację tj. lekki i ekologiczny materiał konstrukcyjny z grzybni – alternatywa dla stosowanych w budownictwie płyt MDF i styropianu; biowęgiel, który może stać się substytutem węgla kopalnego czy ekologiczna odzież chroniąca przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV i przed rozwojem mikroorganizmów.

Dyrektor Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego Arkadiusz Kawa powiedział PAP, że naukowcy z poznańskiej placówki zaprezentują materiał, który może być wykorzystywany w branży kosmicznej, lotniczej czy w kolejach dużych prędkości.

„Jego zaletą jest odporność na bardzo wysoką temperaturę, nawet rzędu tysiąca stopni Celsjusza. Te właściwości pozwalają na znalezienie zastosowania w ekstremalnych warunkach, jakie panują np. w silnikach odrzutowych i rakietowych. Zaprezentujemy również inteligentne opakowanie wielkokrotnego użytku i rozwiązania z zakresu budownictwa drewnianego" – powiedział Kawa.

W ubiegłym roku w Innovatorium Łukasiewicza wzięło udział 1,2 tys. osób. Tym razem organizatorzy spodziewają się, że do Poznań Congress Center przybędzie ok. 1,5 tys. gości. PAP jest patronem medialnym wydarzenia.

Sieć Badawcza Łukasiewicz jest jedną z największych sieci badawczych w Europie. Tworzą ją 22 instytuty w całej Polsce. Ma bogate doświadczenie we współpracy z biznesem. Wraz z partnerami realizuje obecnie około 1,1 tys. projektów badawczych o wartości 7,4 mld zł. (PAP)

Nauka w Polsce, Rafał Pogrzebny

rpo/ itm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Gmach Politechniki Warszawskiej. (sp/awol) PAP/Szymon Pulcyn

    Politechnika Warszawska udostępni firmom aparaturę B+R

  • Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska (aldg) PAP/Tytus Żmijewski

    Katowice/ Mrówczyńska: EuroScience Open Forum to impuls do rozwoju miasta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera