Szczęśliwi seniorzy żyją dłużej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

U osób w podeszłym wieku wysoki poziom szczęścia koreluje z mniejszym ryzykiem zgonu. Szczęśliwi seniorzy żyją po prostu dłużej, niż ich nieszczęśliwi równolatkowie – czytamy na łamach czasopisma „Age and Ageing”.

Naukowcy z Duke-NUS Medical School (Singapur) zmierzyli poziom szczęścia u prawie 4,5 tys. ochotników w wieku co najmniej 60 lat. Następnie przez sześć lat śledzili ich losy. W badaniu uwzględniali też szereg czynników związanych z demografią, stylem życia, zdrowiem i funkcjonowaniem społecznym badanych.

Po przeanalizowaniu wyników badacze doszli do wniosku, że szczęśliwi seniorzy żyją dłużej. Wyliczyli, że każdy jednopunktowy wzrost na skali szczęścia wiąże się u nich z 9-procentowym spadkiem prawdopodobieństwa śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Przeciętnie szczęśliwe osoby w podeszłym wieku są o 19 proc. mniej narażone na przedwczesne zakończenie swojego żywota.

„Wyniki naszego badania sugerują, że nawet mały wzrost poziomu szczęścia może korzystnie wpłynąć na długość życia osób w podeszłym wieku. W związku z tym indywidualne aktywności, jak również strategie i programy rządowe nakierowane na utrzymanie, bądź podniesienie poziomu szczęścia lub psychologicznego dobrostanu, mogą prowadzić do dłuższej egzystencji wśród seniorów” – komentuje prof. Rahul Malhotra, jeden z autorów badania.

Więcej informacji na ten temat znajdziemy pod adresem: https://academic.oup.com/ageing/advance-article-abstract/doi/10.1093/ageing/afy128/5073293?redirectedFrom=fulltext. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera