Picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi

Jak dowodzą badania przeprowadzone na szwedzkich uniwersytetach w
Lund i w Malmoe, picie kawy przez kobiety nie tylko obniża
zagrożenie rakiem piersi, ale również powoduje, że biust staje się
mniejszy.

Badanie ta prowadzone na obu uczelniach przez dr Helenę Jernstroem potwierdziły funkcję ochronną kawy przed zachorowaniem na nowotwór piersi. Wynika z nich, że codzienne picie dwóch lub trzech dużych filiżanek kawy chroni przed nowotworem, którego pojawienie się jest łączone z występowaniem dwóch z trzech znanych wariantów genów wywołujących tę chorobę.

Opierając się na wynikach badań 270 kobiet, dr Jernstroem stwierdziła, że biusty kobiet pijących systematycznie kawę i posiadających równocześnie ten wariant genów, są mniejsze.

Dlaczego się tak dzieje, dokładnie nie wiadomo. Jernstroem sądzi, że kofeina wstrzymuje rozwój wielu komórek. Kawa zawiera m.in. roślinne estrogeny zwane fitoestrogenami z grupy lignanów. Mają one wpływ na poziom hormonów w ludzkim organizmie, co u kobiet może oddziaływać na wielkość biustu.

Według innych badań, niedawno zakończonych też na uniwersytecie w Lund, duży biust u normalnie zbudowanych młodych kobiet skutkuje wzrostem zagrożenia nowotworem piersi.

PAP - Nauka w Polsce, Michał Haykowski

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera