Łysienie mężczyzn uwarunkowane genetycznie

Sekwencje zlokalizowane w pobliżu genów PAX1 i FOXA2 są odpowiedzialne za wypadanie włosów u mężczyzn - informują na łamach pisma "Nature Genetics" naukowcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Łysienie androgeniczne czyli charakterystyczne dla mężczyzn dotyka aż 40 procent dorosłych ludzi (obydwu płci). Przypadłość ta ma nie tylko znaczenie socjalne, ale również jest kojarzona z podwyższonym ryzykiem zachorowania na chorobę wieńcową serca. We wcześniejszych badaniach odkryto, że gen kodujący białko receptora androgenu zwiększa podatność na łysienie tego typu, inne genetyczne czynniki ryzyka nie były dotychczas poznane.

Dwie grupy naukowców - Axel Hillmer wraz z zespołem z University of Bonn oraz Tim Spector z kolegami z King\\'s College London niezależnie odkryli blisko ze sobą związane warianty genów na chromosomie 20 - jako predysponujące do łysienia typu męskiego.

Pechowe sekwencje znacząco zwiększają ryzyko wypadania włosów - Spector wraz z kolegami wykazał, że 14 proc. mężczyzn mających nowo odkryty wariant z chromosomu 20 i drugi kodujący receptor androgenu ma ryzyko łysienia podwyższone ponad siedmiokrotnie.

Hillmer z zespołem dowiódł, że częstotliwość występowania niekorzystnych sekwencji na chromosomie 20 różni się na świecie, co tłumaczy różne predyspozycje różnych grup etnicznych do łysienia typu męskiego.

Na razie wiadomo, że pechowe warianty leżą w pobliżu genów PAX1 i FOXA2, chociaż ich rola w wypadaniu włosów jeszcze nie jest znana. KDO

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera