Historia i kultura

"Zielnik" Syreniusza w zbiorach przemyskiego muzeum

zielnik.75.jpg
zielnik.75.jpg

<p>&quot;<a href="http://www.przemysl.pl/turist/muzeum/muznar.htm">Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej</a> wzbogaciło się o unikatowy tarodruk. Jest to <strong>wydany w 1613 roku +Zielnik+ autorstwa Szymona Syreńskiego</strong>, nanego też pod zlatynizowanym nazwiskiem Syreniusza&quot; - informuje kierownik biblioteki muzealnej Antoni Sarkady.</p><p />

"Zielnik", który zakupiono od prywatnej osoby dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest jednym z pięciu egzemplarzy, jakie wydrukowano w znanej wówczas krakowskiej drukarni Bazylego Skalskiego. Ten swoisty podręcznik botaniki liczy ponad 3 tys. stron i jest plonem m.in. licznych podróży autora po Węgrzech, Niemczech i Szwajcarii. Księga ma oprawę z desek.

Dzieło stanowi syntezę ówczesnej wiedzy o roślinach i ich użytkowaniu przez człowieka. Syreński opisał w nim 765 gatunków roślin, podając ich polskie, łacińskie i niemieckie nazwy, miejsca występowania, czas zbierania, właściwości lecznicze, zastosowanie w gospodarstwie domowym, a także w obrzędach ludowych. Przy większości z nich umieścił rysunek kwitnącej rośliny wraz z korzeniami (ogółem zamieścił 650 rycin drzeworytowych).

Prace nad "Zielnikiem" zajęły Syreńskiemu prawie 30 lat. Dzieło zostało wydane dopiero po śmierci autora, przez jego ucznia i zostało także przetłumaczone na język rosyjski. Polska terminologia i nomenklatura zaproponowana przez Syreńskiego przetrwała częściowo do dziś, co potwierdza wartość tego monumentalnego dzieła naukowego, pierwszego w języku polskim.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zapowiedziało podjęcie starań o zdobycie funduszy, które pozwoliłyby na pełną konserwację "Zielnika", stanowiącego jednocześnie atrakcyjny obiekt muzealny.  MSZ

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera