Prof. Filipek z PAN odznaczony przez ambasadora Japonii

<p><strong>Ambasador Japonii w Polsce Ryuichi Tanabe uhonorował polskiego naukowca prof. Stanisława Filipka</strong> Orderem Wschodzącego Słońca. Uroczystość odbyła się we wtorek w Warszawie. Filipek specjalizuje się w fizykochemii wysokich ciśnień, jest wicedyrektorem <a href="http://ichf.edu.pl/">Instytutu Chemii Fizycznej PAN</a>.</p>

Jak powiedział ambasador Tanabe, polski uczony otrzymał od rządu Japonii Order Wschodzącego Słońca za "działania na rzecz polsko-japońskiej współpracy naukowej oraz pogłębiania przyjaźni polsko-japońskiej". Naukowiec podziękował ambasadorowi w języku japońskim.

Filipek od lat 70. wielokrotnie pracował naukowo w Tokijskim Instytucie Technologicznym w Japonii, wykładał też na uniwersytetach w Osace i Tokio. Napisał wspólnie z japońskimi badaczami kilkadziesiąt prac naukowych z zakresu zjawisk dotyczących wodorków metali i związanych z wysokimi ciśnieniami. Jest nie tylko chemikiem - ukończył również japonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 90. Filipek pracował jako radca handlowy w Ambasadzie RP w Tokio. Japończycy docenili jego działalność społeczną na rzecz obywateli ich kraju. Naukowiec pomógł m.in. w organizacji pobytu w Polsce japońskich dzieci osieroconych w wyniku wielkiego trzęsienia ziemi w Kobe w 1995 roku, w wyniku którego zginęło prawie 6500 osób.
 
Order Wschodzącego Słońca, jedno z najważniejszych odznaczeń w Japonii, został ustanowiony w 1875 roku. Kiedyś był nadawany tylko za specjalne zasługi wojskowe i nie mogli go dostawać cywile. Od końca II wojny światowej honorowane są nim osoby, które mają szczególne zasługi dla Japonii. Do 2003 roku mógł być przyznawany jedynie mężczyznom. Orderem tym został odznaczony m.in. marszałek Józef Piłsudski.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 28.01.2025. Polska Agencja Kosmiczna w Warszawie. PAP/Albert Zawada

    MRiT: Marta Ewa Wachowicz nowym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej

  • Na zdjęciu prof. Michał Tomza, prof. Maria Leptin, prof. Justyna Olko. Fot. ERC

    Profesorowie Justyna Olko i Michał Tomza - ambasadorami sieci ERC

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera