
<p><strong>148 projektów promujących patriotyzm zostało zrealizowanych w ramach programu "Patriotyzm Jutra",</strong> ogłoszonego w ubiegłym roku przez premiera oraz ministrów nauki i kultury. Program miał pokazywać historię Polski w nowoczesnych formach i szerzyć patriotyzm wśród młodych Polaków. Wśród wybranych projektów były m.in. programy edukacyjne, publikacje, imprezy plenerowe, wystawy, obchody narodowych rocznic, warsztaty i wycieczki. </p>
Deklaracja "Patriotyzm Jutra" została ogłoszona 11 listopada 2005 roku przez ówczesnego premiera Kazimierza Marcinkiewicza, b. ministra edukacji i nauki Michała Seweryńskiego oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego. "Patriotyzm Jutra" to program ministra kultury, realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury (NCK).
PATRIOTYZM W CENIE
W 2006 roku do NCK wpłynęły 1173 wnioski, z których dofinansowano prawie 150 projektów. Wydano na to 6 mln zł.
Minister Ujazdowski podkreśla, że sukces programu mierzony jest właśnie "lawiną wniosków". "To cieszy, bo chcemy, by patriotyzm Polski współczesnej był twórczy i gorący, by kształtował postawy obywatelskie" - tłumaczy. Minister zapowiada, że w 2007 roku program będzie kontynuowany, a jego budżet ma wynieść "co najmniej o 50 proc. więcej".
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Marek Mutor zauważa, że "Patriotyzm Jutra" to inicjatywa, której "nikt wcześniej nie podjął". Jego zdaniem, na taką skalę nigdy nie wspierano obywatelskich inicjatyw w celu edukacji patriotycznej - powiedział.
HISTORIA, PASJA I ZABAWA
Pośród projektów, które zrealizowano, znalazły się m.in. program "Pasja Życia" realizowany przez Stowarzyszenie Harcerskie. Jego uczestnicy wzięli udział w m.in. konkursie na współczesny film harcerski i w zlocie harcerskim.
Z kolei projekt zgłoszony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej "Ślady przeszłości" polegał na odkrywaniu przez gimnazjalistów z Malborka zabytków swojego miasta. Gromadzili oni dokumentację na ich temat, tworzyli foldery i strony internetowe.
Stowarzyszenie Quo Vadis Podkarpacie zorganizowało natomiast szósty Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Najstarszy uczestnik rajdu miał 67 lat, najmłodszy 19. Wszyscy uczestnicy odwiedzili miejsca związane ze zbrodniami komunistycznymi dokonanymi na Polakach. Trasa wiodła przez m.in. Katyń, Miednoje, Ostaszków, Kamieniec Podolski i Lwów.
Fundacja Civis Polonus zachęcała gimnazjalistów, by poszukali wzorowych obywateli Warszawy. Uczniowie nakręcili film ze swoimi rozmówcami - m.in. raperem Numer Raz oraz prezesem Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, Bogną Świątkowską.
Gdyńskie Stowarzyszenie Talent zorganizowało natomiast cykl weekendowych warsztatów "Zostań w Polsce!" dla uzdolnionej informatycznie młodzieży. Celem warsztatów było m.in. przekonanie jej uczestników, że swój talent mogą rozwijać w Polsce.
Według dyrektora NCK Marka Mutora, najbardziej oczekiwanymi projektami w 2007 roku są m.in. obchody rocznic narodowych w nowoczesnych formach, happeningi historyczne oraz filmy i komiksy historyczne.
Podsumowanie pierwszego roku realizacji programu "Patriotyzm Jutra" odbyło się 10 listopada w Warszawie. AGZ
PAP - Nauka w Polsce
kol
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.