<strong>Politechnika Szczecińska po raz ostatni samodzielnie zainaugurowała rok akademicki.</strong> Od stycznia 2009 roku uczelnia ta połączy się bowiem z Akademią Rolniczą, tworząc Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Fuzję obu uczelni zaakceptował już Sejm przyjmując stosowną uchwałę.
Politechnika oferuje 19 kierunków na sześciu wydziałach. Łącznie studiuje na nich ok. 10átys. studentów. Uczelnia zatrudnia prawie 700 nauczycieli akademickich.
Rektor PS prof. Włodzimierz Kiernożycki podkreślał w przemówieniu inauguracyjnym konieczność przeprowadzenia reformy w szkolnictwie wyższym. "To, że szkolnictwo wyższe w Polsce wymaga reformy, jest bezdyskusyjne" - mówił.
Jednak - jak podkreślał - skuteczne przeprowadzenie reform, zmierzających doázwiększenia konkurencyjności PS wobec innych ośrodkówánaukowo-dydaktycznych w Europie wymagaáznacznych nakładów finansowych, m.in. na modernizację bazyánaukowo-dydaktycznej.
Rektor ubolewał, że najzdolniejsza młodzież wybiera naukę i pracę za granicą, zamiast studiów i rozwoju zawodowego w kraju. Zwracał też uwagę na to, że nakłady państwa na szkolnictwoáwyższe są kilkakrotnie niższe niż w większości krajówáUnii Europejskiej.
Prof. Kiernożycki wspomniał też o korzyściach, jakie przyniesie połączenie jego macierzystej uczelni z Akademią Rolniczą. "Zasadnicza korzyść wynikająca z połączeniaátych uczelni to przede wszystkim możliwość utworzenia silnegoáuniwersytetu - nowej uczelni o jakości niespotykanej w naszym regionie" - uważa rektor.
Jak wyjaśniał, obie uczelnie mają porównywalną liczbę studentów i podobny potencjał naukowy.
Rzecznik uczelni Stanisław Heropolitański poinformował, że w tym roku Politechnika Szczecińska została zakwalifikowana do ministerialnego programu "Kierunki zamawiane - uczelnie dla gospodarki".
Jak wyjaśnił rzecznik, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamówiło w tym roku akademickim kształcenie dla 60 studentów na pięciu specjalnościach. Są to budownictwo energooszczędne, układy mechatroniczne, komputerowo wspomagane projektowanie i wytwarzanie maszyn, technologie informacyjne w automatyzacji produkcji, technologie informacyjne w elektrotechnice. MGM
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.