W Krasiejowie studenci szukają dinozaurów

krasiejow.140.jpg
krasiejow.140.jpg

<p>Studenci z Polski i Słowacji poszukują kości prehistorycznych zwierząt w Krasiejowie (opolskie). Ponad 300 osób zgłosiło się na obóz naukowy zorganizowany przez Uniwersytet Opolski na terenie wykopalisk, gdzie odkryto najstarszego na świecie dinozaura. &quot;W tym roku musieliśmy ograniczyć liczbę uczestników do 15 na jednym turnusie&quot; - mówi Krzysztof Książkiewicz, asystent w pracowni paleozoologii <a href="http://www.uni.opole.pl/">Uniwersytetu Opolskiego</a>. </p>

"Do udziału w pracach wybieraliśmy osoby, które w swoich zgłoszeniach potrafiły wykazać się swoją pasję i wiedziały, że nie wybierają się na wczasy. Zależy nam na uczestnikach, którzy mieli już kontakt z pracą na stanowiskach paleontologicznych i nie boją się ciężkiej pracy" – dodaje.

Informacje do studentów zainteresowanych obozem trafiają poprzez ich macierzyste uczelnie, Polską Akademię Nauk, ogłoszenia w internecie, "pocztę pantoflową" i informacje w mediach.

"Materiału do odkrywania wystarczy co najmniej na 20 lat. Oznacza to, że przed nami jeszcze 20 takich studenckich obozów" – dodał Książkiewicz.

W pierwszym turnusie uczestniczą studenci z Łodzi, Warszawy, Lublina i Opola. Codziennie na terenie nieczynnej kopalni iłów pracuje 12 osób. "To ciężka fizyczna robota, która różni się od pokazywanej w telewizji pracy archeologów lub paleobiologów. W telewizji odkrywcy się nie męczą" – relacjonuje Konrad, student geologii z Warszawy.

Studenci swój dzień pracy rozpoczynają przed ósmą rano. W palącym słońcu przekopują ziemię na stanowisku badawczym. "Pracujemy ile się da, zwykle do godziny 14–15, bo pogoda nie pozwala na więcej. Później ci, którzy mają jeszcze siły, zwiedzają okolicę i jakoś zagospodarowują czas" – opowiada Książkiewicz, który jest opiekunem grupy.

Już po pierwszych dniach kopania paleobiolodzy-amatorzy wydobyli z ziemi ciekawe okazy. "Trafiliśmy na czaszki metopozaurów, fragment ogona silezaura, a także na coś, co może być zębem triasowego rekina słodkowodnego. To byłoby już jakieś odkrycie, ale potwierdzenie tego wymaga przeprowadzenia dokładniejszych badań znaleziska" - ocenia Książkiewicz.

Czaszkę metopozaura znalazła Ania, studentka ochrony środowiska z Łodzi. "To mój pierwszy kontakt z pracą na wykopaliskach. Nie wygląda to jak w filmach z Indianą Jonesem; to ciężka praca, ale jestem zadowolona" – podsumowuje.

Badania naukowe w nieczynnej kopalni iłów w Krasiejowie rozpoczęły się w latach 90. Od roku 2000 trwa naukowa eksploatacja złoża.

Wykopaliska stały się słynne, gdy odkryto tam szczątki najstarszego na świecie dinozaura, nazwanego Silesaurus Opoliensis (z okresu triasu, 225-230 mln lat przed naszą erą) i kości prehistorycznych prapłazów, przodków wielkich jurajskich dinozaurów.

PAP - Nauka w Polsce, Jacek Szopiński
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Autonomiczny pływak Argo podczas pracy – widoczny na powierzchni morza w trakcie przesyłania danych satelitarnie. Źródło: dr Daniel Rak

    Ekspert: pływaki badawcze Argo można pomylić z torpedami

  • Przewyższające rodzimą roślinność łodygi miskanta olbrzymiego w strefie brzegowej potoku Magierka. Fot. A. Bylak

    Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera