Historia i kultura

Świadkowie historii" - nowy projekt Narodowego Centrum Kultury

<p><strong>&quot;Świadkowie historii&quot;</strong> to projekt, jaki rozpocznie w czerwcu <a href="http://www.nck.pl/">Narodowe Centrum Kultury</a>. Jego celem będzie zbieranie dokumentów i zdjęć z wydarzeń historycznych, których świadkami byli &quot;zwykli ludzie&quot; - informuje dyrektor placówki Marek Mutor. </p>

W środę 31 maja odbyło się oficjalne otwarcie nowej siedziby centrum, w
obecności ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza  Michała Ujazdowskiego. 

 "Zdajemy sobie sprawę, że bardzo wielu ludzi może poczuć się +świadkami historii+. Dzięki nim chcemy tworzyć też materialne zaplecze dla powstającego Muzeum Historii Polski. Ciekawi świadkowie zostaną nagrani, sfilmowani i staną się później +elementami+ ekspozycji muzeum" - wyjaśnia Mutor.

 "Jestem przekonany, że te ponowne narodziny Narodowego Centrum
Kultury wydadzą wspaniałe owoce i że instytucja zajmie silne miejsce na mapie polskiej kultury. Mam nadzieję, że będą państwo twórcami placówki lekkiej i dynamicznej, od której inni będą mogli wiele się nauczyć" - mówi minister Ujazdowski.

Siedzibę przy Senatorskiej, w której centrum działa od początku kwietnia, pobłogosławił w środę ojciec Grzegorz Mielniczuk. Narodowe Centrum Kultury w obecnym kształcie powstało 15 marca Minister Ujazdowski podzielił wtedy Instytutu Adama Mickiewicza, powołując do życia dwie odrębne państwowe instytucje kultury - Instytut Adama Mickiewicza i Narodowe Centrum Kultury. Wcześniej, w maju zeszłego roku, obie instytucje zostały połączone przez ówczesnego ministra Waldemara Dąbrowskiego.

Narodowe Centrum Kultury zajmuje się upowszechnianiem polskiej kultury w kraju. Do jego zadań należy m.in. podtrzymywanie tradycji narodowej i państwowej, promocja polskiego dziedzictwa narodowego oraz kreowanie zainteresowania kulturą i sztuką. 

Instytut Adama Mickiewicza stał się po podziale ponownie instytucją popularyzującą za granicą wiedzę o polskiej kulturze, jej historii oraz o polskim dziedzictwie narodowym i języku.

Centrum prowadzi obecnie m.in. program "Patriotyzm jutra", który ma propagować historię w nowoczesnych formach oraz kreować postawy
patriotyczne i obywatelskie. Centrum prowadzi także programy stypendialne i stażowe. Od przyszłego roku rozpocznie się projekt "Śpiewająca Polska", w ramach którego w szkołach będą tworzone chóry. MRT

PAP - Nauka w Polsce

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera